Elektrik Faturalarında TRT Payı ve Enerji Fonu Kaldırıldı! Faturalar Kaç TL Düşecek, Ne Kadar Ucuzlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada elektrik faturalarında TRT payı ve enerji fonu kesintisini kaldırdı. Peki, TRT payı ne kadar, enerji fonu kesintisi kaç TL?

Gündem 08.11.2021 - 20:32 08.11.2021 - 20:35 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugün saat 15:00 itibari ile başlayan kabine toplantısı sonar erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu üyeleri tarafından verilen tavsiye kararlarının kabineye aktarılması ve salgında son durumun aktarıldığı sunumu yapılması ile başlayan kabine toplantısı akşam saatlerinde sona erdi. 

Kabine toplantısının sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirildi. Kabinede alınan son kararları kamuoyuna ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüz yüze eğitim ile ilgili önemli kararları açıklarken doğalgaz fiyatları ile elektrik faturaları hakkında da bilgilendirmede bulundu. 

ELEKTRİK FATURASINDAN ALINAN TRT PAYI VE ENERJİ FONU KESİNTİSİ KALDIRILDI! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında dünya genelinde yaşanan enerji krizine değinerek “Avrupa'da doğalgaz fiyatları 2020 yılı başındaki 115 dolar seviyesinden 1.500 dolar seviyesine kadar çıktı. Biz ise halen konutlarda doğalgazı vatandaşlarımızı 150 dolardan veriyoruz. Vatandaşımıza yüzde 76 oranında indirim uyguluyoruz.

Farkı ise devletimiz karşılıyor. Akaryakıt fiyatlarını da eşel mobil sistemi ile fiyatları dengede tutma gayreti içerisindeyiz. Elektrikte ise maliyetin yarısına vatandaşımıza veriyoruz. Toplam 127 milyar dolarlık destek sağlamış olduk. Bu da hane başı 1.500 TL enerji desteği anlamına geliyor. Önümüzdeki dönemde elektrik faturalarından TRT payı ve enerji fonu kesintilerini kaldırma kararı aldık. Küresel enerji krizini yürütmeyi sürdüreceğiz" dedi. 

enerji fonu kesintisi

ELEKTRİK FATURAS TRT PAYI VE ENERJİ FONU KESİNTİSİ KAÇ TL, NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının adından gözler söz konusu tutara çevrildi. 112,20 TL olarak gelen bir elektrik faturası üzerinden yapılan vergi ve fon kesintisi 26,73 TL olarak tahsil edilirken bu rakamın içerisinde TRT payı 1,44 TL ve enerji fonu kesintisi ise 0,50 TL olarak yer aldı. Elektrik ve Hvg. Tüketim vergisi 3,60 TL olurken KDV kesintisi ise 21,19 TL olarak gerçekleşti. 

Elektrik faturasında TRT payı tüketim bedelinin yüzde 2'si olarak hesaplanırken enerji fonu kesintisi ise yüzde 0,7 olarak gerçekleşiyordu. Bu iki kalemin kaldırılması ile 100 liralık fatura ödeyen bir vatandaşın faturası 3,25 TL daha ucuzlamış oldu. Yani 3,25 liralık bir indirim yapılmış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@