Elektrik Faturalarını Ucuzlatacak Formüller Kabine'ye Geliyor! KDV İndirimi, Kademe Artırımı, Fatura Destekleri!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın elektrik faturalarını ucuzlatacak düzenlemesine dair çalışmalar netleşmeye başladı. Kabine toplantısı sonrasında yeni kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak.

Finans 15.02.2022 - 00:30 15.02.2022 - 00:30 Engin Uzunoğlu

Yüksek gelen elektrik faturalarından şikayet eden vatandaşların bu talepleri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile çalışmaya başlayan Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı elektrik faturalarını ucuzlatacak formülleri belirledi. Kabine toplantısında elektrik faturasında indirim sağlayacak yollar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından bir sunum halinde açıklanarak değerlendirilecek.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı kaynaklarından elde edilen bilgilere göre meskenler için KDV indirimi, esnaflar için kademeli tarifeler gibi formüller belirginleşti. Ayrıca meskenler için kademede yeniden bir arttırım yapılacağı bildirildi. Tüm bunların yanında Aile Bakanlığı'nın verdiği elektrik faturası desteklerinde hane sayılarının arttırılması da kabine toplantısında gündeme alınacak.

ELEKTRİK FATURALARINDA KADEME 240 KWH OLACAK

Hazırlanan çalışmaya göre meskenlerde uygulanan kademeli tarife yeniden değerlendirilecek. Önce 150 kWh ile başlayan kademe 210 kWh seviyesine çıkarılmıştı. Şimdi bu kademede bir artırım daha yapılacak ve günlük kullanım 7 kWh seviyesinden 8 kWh seviyesine yükseltilecek. Böylelikle aylık kademe 240 lWh seviyesine yükseltilmiş olacak. 

MESKENLERİN ELEKTRİK FATURALARINA KDV İNDİRİMİ

Meskenlerin elektrik kullanımlşarından alınan ve faturaların kabarmasına neden olan etkenlerden olan yüzde 18'lik KDV'nin de indirilmesi kabine toplantısınında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın önerisi ile değerlendirmeye alınacak. bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati görüş bildirdikten sonra nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan verecek. Elektrik faturalarına KDV indirimi uygulanırsa bu KDV indiriminin ne kadar olacağı konusunda henüz net bir bilgiye ulaşılamadı.

ELEKTRİK FATURASI DESTEKLERİ ARTTIRILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi hanelere her ay verilen elektrik faturası desteğinde de arttırım yoluna gidilecek. Bu arttırım hem miktar hem de hane sayısında olacak. Elektrik faturası desteği verilen hanelerin sayısı artacak. Bunun yanında elektrik faturası desteği üst limiti olan 206 TL de değişecek ve daha yüksek bir miktar belirlenecek.

ESNAF KADEMELİ TARİFEYE GEÇİRİLECEK

Küçük esnafların belini büken elektrik faturalarına da müdahale edilecek. Kullanımı az olan küçük esnaflar için bir kademe belirlenecek ve faturalandırma meskenlerdeki kademede olduğu gibi bu şekilde daha düşük birim fiyatlarla yapılacak. Böylelikle küçük işletmeler ile büyük işletmeler arasında fark uygulanmış olacak. Küçük esnafların elektrik faturaları bu şekilde düşürülecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@