Elektrik Faturalarının Yüksekliğine Sosyal Medyadan Tepki Yağdı: On binlerce Kişi Faturalarını Paylaştı!

Elektrik faturası yüksek gelen on binlerce kişi Twitter'da #elektrikfaturası etiketiyle paylaşım yaparak faturalara isyan etti. Elektrik faturası Twitter'da gündem oldu.

Gündem 14.01.2022 - 10:20 14.01.2022 - 10:20 Büşra Uluşen

2022 yılının ilk saatlerinde elektrik tüketimine kademeli olarak yüzde 50 ila yüzde 125 arasında zam yapıldı. 

Elektriğe mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere yapılan zamlar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. 

Ancak elektrik faturalarının tüketimden fazla geldiğini tespit eden birçok kişi EPDK'ya başvurdu. Vatandaşlar, Aralık ayı elektrik faturalarının Ocak ayı tarifesi üzerinden hesaplandığını öne sürerek EPDK'ya çağrıda bulundu. 

EPDK ise vatandaşların mağduriyetini dikkate alarak elektrik dağıtım şirketlerinin farklı bir tarife üzerinden hesaplama yapamayacağını, hesaplamanın hatalı olduğunu düşünen kişilerin EPDK'nın sitesinde bulunan fatura hesaplama modülünden faturalarını hesaplamalarını tavsiye etti. 

SOSYAL MEDYADA TEPKİ BÜYÜDÜ!

Aralık ayı faturalarının bir önceki aya göre çok fazla geldiğini tespit eden kişiler olayı sosyal medyaya taşıdı. Twitter'da #elektrikfaturası etiketiyle bir araya gelen on binlerce kişi, faturalarının görsellerini paylaşarak fahiş fiyatlara isyan etti. Twitter'da faturalarını paylaşan kullanıcıların tweetleri incelendiğinde bir ay önce gelen 380 liralık faturanın 697 lira birden arttığı görülüyor. 

elektrik faturası

İşletmelerde ise bu ücret katlanarak 7-8 bin liraya ulaşıyor. 2021 yılında ortalama 4 bin 250 lira fatura ödediğini belirten bir restoran işletmecisi, 2022 yılının ilk faturasının 7 bin 316 lira geldiğini belirtti. 

sosyal medya elektrik-1

Aynı zamanda bir kullanıcı ise içerisinde yaşamadığı boş daireye 133 liralık elektrik faturası kesilmesine tepki gösterdi. 

#Elektrikfaturası etiketiyle paylaşım yapan bir kullanıcı da bir ay önce 852 lira elektrik faturası ödediğini bu ay ise faturasının 3 bin 196 lira gelmesine isyan etti. 

elektrik faturası2-1

Dar gelirli vatandaşları korumak için hayata geçirilen kademeli tarife dönemi Ocak ayı itibarıyla başlamıştı. Ancak paylaşılan faturalardan görülüyor ki vatandaşların ilk kademede (düşük ücretli) elektrik kullanması neredeyse imkansız hale geliyor. Twitter'da faturalarına itirazlarını dile getiren kullanıcılar, bu konuda bir adım atılmasını talep ediyor. Çünkü birçok kişi gelen elektrik faturalarını ödeyemeyecek gelir durumuna sahip. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@