Elektrik Faturasına Yapılacak İndirim Oranları Netleşti! Herkesi Kapsayacak Tüketim Ucuzlayacak

Elektrik faturalarında yapılacak indirim oranları belli oldu. Konut, işletme, sivil toplum örgütleri ve birçok meskeni kapsayan indirim oranlarıyla faturalar düşecek.

Finans 21.02.2022 - 17:44 21.02.2022 - 17:44 Büşra Uluşen

Elektrik faturalarının yeniden düzenlenmesi için Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) düğmeye bastı. Elektrik faturaları yüksek gelen vatandaşların talebi üzerine başlatılan çalışmanın ayrıntıları da netlik kazandı. 

KONUTLARDA ELEKTRİK İNDİRİMİ YAPILACAK MI, YÜZDE KAÇ YAPILACAK?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde esnaflar için yüzde 25'lik elektrik indiriminin gündemlerinde olduğunu ve yakın zamanda hayata geçirileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından esnaf ve konutlar için uygulanması planlanan elektrik tarifelerine ilişkin formüller ortaya çıktı. Konutlar için ayrıcalıklı bir indirim yapılması fikri üzerinde yoğunlaşılıyor. 

Mevcut sisteme konutlarda 210 KWH altında tüketilen elektrik kademesinde 1 kwh elektrik için tahsil edilen ücret 1,37 olurken, 210 kwh üzerinde tüketilen elektrik için ise 1 kwh bedeli 2,06 TL olarak faturalara yansıtılıyor. 

Planlanan indirim tarifesine göre konutlarda alt kademe olan 1,37 TL elektrik bedeli için yüzde 10 ila 18 arasında indirim yapılması söz konusu olabilecek. Yüzde 18'lik bir indirim halinde 1,37 TL olan kwh fiyatı 1,12 TL'ye düşecek. Ay sonuna bakıldığında 210 kwh elektrik tüketen bir ailenin elektrik faturası 288 TL yerine 235 TL gelecek. 

elektrik indirim

ESNAFA YÜZDE 25, SİVİL TOPLUMA YÜZDE 50 İNDİRİM

İndirim konusunda yapılan diğer düzenleme esnaf ve sivili toplum örgütlerine yönelik olacak. Esnaflar için uygulanan kwh başı 2,74 TL olan elektrik fiyatı kademeli tarifeye geçirilerek, 450 kwh altındaki tüketimlerde tutar 2,06 TL'ye düşecek. Örneğin 450 kwh elektrik harcayan bir esnafın faturası 1.233 TL'den 933 TL'ye düşecek.

Öte yandan ticaret abonesi olarak elektrik tüketen dernekler, vakıflar, cemevleri gibi sivil toplum örgütlerine mesken aboneliği verilecek ve mesken aboneliği sayesinde faturalarda yüzde 50 bir düşüş gözlemlenebilecek. 

Elektrikte indirim çalışmaları son bulduğunda ortaya çıkan düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili son kararı verecek ve eğer olumlu bir karar verirse elektrik indirimi 1 Mart 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@