Elektrik, Su, Doğalgaz Sayaç Değişim Bedellerini Ev Sahibi Mi Yoksa Kiracı Mı Öder?

Evlerle abonelik gerektiren ve sayaç takılması zorunlu olan elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin sayaç değişim bedelleri kim tarafından ödenir? Ödemeyi ev sahibi mi yoksa kiracı mı yapar?

Emlak Haberleri 16.02.2022 - 18:42 16.02.2022 - 18:42 Engin Uzunoğlu

Bir evin kiralanması ile kiracılar ile ev sahipleri arasında bazı yükümlülükler doğmaktadır. Taraflar bu yükümlülükleri yerine getirmekle mükelleftirler. Kira sözleşmelerinin imzalanmasıyla başlayan kiracılık sürecinde ev sahipleri ile kiracılar bazı masrafların karşılanması noktasında anlaşmazlık yaşayabiliyorlr. Bunlardan birisi de elektrik, su, doğalgaz sayaçlarının değişimi halinde bu bedellerin kim tarafından ödeneceğidir. Sayaç değişim bedellerini kim öder?

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ SAYAÇ DEĞİŞİM BEDELLERİNİ KİM ÖDER?

Ev sahipleri evlerini kiraya verirken olası bir mağduriyet yaşamamaları için kiracıların abonelik gerektiren elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetleri üzerilerine almalarını talep etmektedirler. Yasal olarak doğru olan bu talep ile kiracılar tüm bu hizmetlerin aboneliklerini kendi üstlerine alırlar. Kullanımı sağlayacak olan kiracı bu hizmetlerin ana borçlusu haline gelirler. Bu şekilde de ev sahipleri kiracılarından elektrik, su, doğalgaz gibi borç kalma risklerini ortadan kaldırırlar. Ancak bu uygulamayı yapmayan ve abonelik sahibinin değişmesini talep etmeden evlerini kiralayan ev sahipleri de bulunmaktadır.

Elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin ölçümü sayaçlarla yapılmaktadır. Bu sayaçlar bazen arızalanmakta, bazen ise yeni teknolojik imkanlarla zorunlu şekilde değiştirilmektedir. İşte ev sahipleri ile kiracılar arasında bu sayaç değişim bedelleri sorun yaratmaktadır. Ev sahipleri kendi üzerilerine olmayan bu aboneliklere ait sayaç değişim bedellerini kiracıların ödemesini, kiracılar ise kiralama sürecinin sona erdiğinde alıp götürmeyecekleri sayaçlar için değişim bedelinin ev sahiplerinin ödemesi gerektiğini düşünüyorlar.

Sayaç değişim bedelleri konusunda ödeme yapacak taraf yasal olarak abonenin kendisidir. Eğer kiracı elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini kendi ismine çevirmişse ana borçlu olacaklardır. Dolayısıyla bu kurumlar ev sahipliği veya kiracılık gibi ayrım yapmayacaklardır. Ancak kiracılar bu demirbaş olarak sayılabilecek sayaçların değişim bedellerini ev sahiplerinden talep edebilirler. Ev sahipleri bu talebi reddederlerse kiracılar değişim bedelini ödedikleri sayaçları kiralama sonunda sökme hakkına sahip olurlar ve bu durum ev sahibi için ayrı sorun haline gelecektir. Bundan dolayı bu ödemeler ev sahipleri tarafından karşılanırsa akabinde yeni sorunlar yaşanmayacaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@