Elektrik ve Doğalgaz Zammının Nedeni Rusya Mı?

2022 yılına girerken elektrik ve doğalgaz zammının Rusya ile yapılamayan anlaşmadan kaynaklandığı iddia edildi.

Finans 03.01.2022 - 12:19 03.01.2022 - 12:19 Büşra Uluşen

2022 yılına girilmesiyle birlikte elektrik ve doğalgaza büyük bir zam yapıldı. Elektriğe yüzde 50 ila 125 arasında yapılan zammın Rusya ile yapılmak üzere olan doğalgaz anlaşmasından kaynaklanıyor olabileceği iddia edildi.

Bilindiği üzere 1 Ocak 2022 tarii itibarıyla elektriğe yüzde 52 ila 125, doğalgaza ise yüzde 15 ila 50 zam gelmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun açıklamlarına göre, dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarına 5, doğalgaz fiyatlarında ise 10 katlık bir artış olduğu belirtilerek, artan maliyetlerden dolayı zam kararı alındığı bildirilmişti. 

Zammın Nedeni Rusya Mı?

Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile yaptığı yılda 16 milyar metreküp hacmindeki uzun vadeli doğalgaz ithalat sözleşmelerinin vadesi 2021 yılında doldu. Azerbaycan ile yapılan 15 yıllık ithalat sözleşmesi üç yıllık yeni sözleşme ile yenilenmiş, ithalat fiyatları eski sözleşmelerdeki petrol ürünleri endeksi yerine İtalya'nın PSV hub fiyatlarına endeksli olarak belirlendiği ilan edilmişti.

doğalgaz rusya

Azerbaycan ile sözleşme yenilendi ancak Nijerya'dan yılda 1,3 bcm LNG ve 2021 sonunda Rusya ile 8 bcm doğalgaz ithaline yönelik sözleşme henüz yenilenmedi. 

Anlaşmada Yol Katedildi

Edinilen bilgilere göre, ithalatçı şirketlerin Gazprom karşısındaki tahkimi kaybettiğini vurgulayan kaynaklar, şirketlere tahkim öncesi düşük fiyattan gaz satışının sürdürülmesine ilişkin talep ve tartışmalar sürüyor. Uzmanlar, Rusya ile yeni bir doğalgaz anlaşması yolunda mesafe kat edildiğini ve bu nedenle fiyatların zamlandığını iddia ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@