Elektrik ve Doğalgaz'a Kış Gelmeden Yüzde 40'lık Büyük Zam Uyarısı

Kış ayları öncesinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yeni ve dolaylı zamların gelebileceği uyarısı geldi. Gelebilecek zamlara dair ise "Büyük Zam" ifadesi kullanıldı. İşte iki isimden gelen uyarılar.

Elektrik ve Doğalgaz'a Kış Gelmeden Yüzde 40'lık Büyük Zam Uyarısı

Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar vatandaşların belini bükmüştü. Yüzde 12'lik doğalgaz zammı ile yüzde 15'lik elektrik zammı enflasyonun yüksek olduğu süreçte ev ekonomisine büyük darbe vurdu.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM UYARISI

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan yaz zammının üzerinden daha bir ay geçmişken ikinci zam uyarısı geldi. Eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ve GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan kış ayları öncesinde fiyatlarda büyük artışlar beklediklerini ifade etti.

Doğalgaz Fiyatları Avrupa'da Rekor Kırıyor

2020 yılında değer kaybeden ve fiyatları düşen petrol ve doğalgazda fiyatlar yeniden yükselişe geçti. 2021 yılı ile birlikte fiyatlarda yaşanan artışlar ise doğalgazda rekorların gelmesine neden oldu. Özellikle Avrupa'da doğalgaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

TÜRKİYE 240 DOLARA ALIYOR, AVRUPA FİYATI 540 DOLARI AŞTI

Türkiye üzerinden giden boru hatlarıyla taşınan Rusya doğalgazının bin metreküp fiyatı Avrupa'da 540 dolar seviyesine ulaştı. Türkiye bin metreküp doğalgazı 240 dolara alıyor. Avrupa'da fiyatlar Türkiye'nin boru gazı alım fiyatlarının yaklaşık iki katı seviyelerinde bulunuyor.

BÜYÜK ZAM GELEBİLİR UYARISI

Eski Botaş Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk ve GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan Sözcü'ye özel fiyat değerlendirmesinde bulundular. Fiyatların sene başından bu zamana kadar yüzde 18.8 oranında yükseldiği doğalgaz'da yüzde 40'lık bir artış olabileceği ifade edildi. Ali Arif Aktürk, Rus doğalgazında 240 dolar seviyesinin önce 270 dolar daha sonra yeniden yükseleceğini ifade ederken kış döneminde talenin de artacağı ifade edildi.

Eski Botaş Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk, Türkiye'de de doğalgazda ekim ayında yüzde 15, yıl sonunda da yüzde 20'lik zam beklediğini, toplam zam oranının yaklaşık 40'ı bulabileceğini belirtti.

ABD MERKEZLİ BLOOMBERG DUYURDU "UCUZ GAZ DÖNEMİ SONA ERDİ"

ABD merkezli finans haber kuruluşu Bloomberg doğalgaza ilişkin bir yayımladığı haberinde fiyatların yüzde 1000 oranında arttığı ve ucuz gaz döneminin artık sona erdiğini duyurdu. Haber kuruluşu ayrıca doğalgaz fiyatlarında yaşanacak artışın ülkelerin enflasyon oranlarını ciddi biçimde etkileyeceğini vurguladı.

SONRAKİ HABER