Elektrik Zammı Esnafı Vurdu! Buzdolapları Kapanıyor, Tabelalar Söndürülüyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik zammı nedeniyle esnafın zor bir süreç geçirdiğini ve bu nedenle tüketim alt sınırının yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Gündem 29.01.2022 - 11:49 29.01.2022 - 11:49 Büşra Uluşen

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik zamları nedeniyle esnafın zor günler geçirdiğine dikkat çekerek, buzdolabının fişini çekip tabelayı söndürme noktasına geldiğini belirtti. 

2022 yılı itibariyle elektrikte kademeli faturalandırma sistemine geçildiğini ve yüzde 50 ile yüzde 127 oranında aylık 150 kilovatsaatlik tüketim sınırına göre zammın yansıtıldığını söyleyen Palandöken, bu küçük sınırın geçilmemesi için evde buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi gibi temel ihtiyaç ürünlerinin çalışmaması gerektiğini ifade etti. 

ESNAF TABELAYI SÖNDÜRÜYOR, BUZDOLABINI KAPATIYOR

Palandöken, esnafların işyerlerinde sürekli çalıştırmak zorunda olduğu buzdolabı, ışıklar ve tabelaların zamların ardından yanamayacağına işaret ederek, bakkalların dolaplarını iade etmeye başladığını söyledi. Kasapların dolaplarını çalıştıramadığını, terzilerin ütülerini çalıştırmaya korktuğunu belirten Palandöken, esnafların da tabelalarını sökmesi halinde sokakların tamamen ışıksız kalacağını ifade etti. 

tesk başkanı açıklama

ALT SINIR YÜKSELTİLMELİ

Elektrik tüketim alt sınırının konutlarda en az 400-500, iş yerlerinde ise 800-1200 kilovatsaat olması gerektiğini vurgulayan Palandöken, elektriğin kış döneminde daha fazla kullanıldığını, aydınlatma, ısınma, temizlik ve mutfakta işyerlerinin olmazsa olmaz alanları için zam yapılmaması talebinde bulunduklarını söyledi. Esnaf ve Sanatkarlar olarak yazlık ve kışlık elektrik tarifesine geçilmesini öneren Palandöken, esnaf ve sanayicinin düşünülerek kademenin üst sınırdan belirlenmesini talep etti. 

Elektrikteki yüksek fiyatlandırmanın esnafların etiket ücretine de yansıdığını ve bunun da enflasyonu yükselttiğini belirtti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@