Elinde Osmanlı Dönemine Ait Tapu Olanlar Nasıl Sorgulama Yapacaklar

Bazı ailelerin elinde Osmanlı Dönemine ait tapular bulunmakta. Peki elinde Osmanlı Dönemi tapusu olanlar ne yapacaklar?

Elinde Osmanlı Dönemine Ait Tapu Olanlar Nasıl Sorgulama Yapacaklar

Bazı ailelerin elinde Osmanlı Dönemine ait olduğu öğrenilen tapular, yerleşim evrakları veya gayrimenkullere ait belgeler bulunmakta. Kendisina ailesinden kalan bu tapuları sorgulatmak isteyenler için ise Tapu Genel Müdürlüğü ayrı bir hizmet veriyor.

OSMANLI TAPUSU OLANLARIN YAPMALARI GEREKEN İŞLEMLER

Elinde Osmanlı Dönemi tapusu olan vatandaşların ilk yapmaları gereken işlem ilgili Tapu Genel Müdürlüğüne gitmek olacak. Ancak bu noktada bazı özel durumlar mevcut. Aileler kendi memleketleri dışında diğer şehirlerde yaşayabiliyorlar. Bir diğer ihtimal ise ailenin geçmiş dönemde farklı bir yerleşim birimine göç etmiş olması. Bu tür durumlarda elde olan tapunun konumuna göre hareket etmek. Aileler tapunun hazırlandığı bölgede yer alan il veya ilçe Tapu Müdürlüklerine giderek sorgualama yapabilirler.

Tapu Müdürlüklerinden Sonuç Çıkmazsa

Vtandaşların sorgulama işlemleri sırasında Tapu Müdürlüklerinden sonuç çıkmayabilir. Bu durumlarda kalma ihtimali de yüksektir. Ancak burada yapılacak ikinci işlem diğer bir devlet kurumu olan Arşiv Dairesi Başkanlığı’na başvuruda bulunmaktır. Arşiv Dairesi Başkanlığı'na yapılan başvuruların ardından elde olan evrak, tapu incelenecek ve yeni dönem hali ortaya çıkarılacaktır. Ardından ise yeniden Tapu Müdürlüklerine gidilerek detaylı bir araştırma yapılabilir.

SONRAKİ HABER