Elinde Tutanlar Dikkat! Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dövizde Kalıcı Gerileme Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon ve döviz kuru hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Kavcıoğlu finansal istikrarın sağlanacağı vurgusunda bulundu.

Finans 26.11.2021 - 11:19 26.11.2021 - 11:19 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu açıklandı. Rapora göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon oranları konusunda kısa ve orta vadeli hedefleri bu hedeflere ulaşmak için atılacak adımları aktardı. 

MERKEZ BANKASI'NDAN SON DAKİKA DÖVİZ AÇIKLAMASI

İlan edilen raporda Merkez Bankası ihracatta yaşanan canlı seyre vurgu yaptı. Bunun yanında turizm sektöründe ki toparlanmasının cari işlemler dengesinde iyileşmeyi desteklediği açıklandı.

Bunun dışında enflasyon oranlarında kalıcı düşüş için Merkez Bankası'nın her türlü adımı atacağı vurgulanan raporda "TCMB , fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" ifadeleri yer verdi. 

Döviz kuru hakkında da değerlendirmelerin yer aldığı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu fiyat istikrarı için olumlu mesaj verildi. 

Dövizde Kalıcı Gerileme Açıklaması

"Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir."

Finansal istikrar ile , yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşturulacağı da raporda yer aldı. Bunun dışında son olarak reel sektör yabancı para pozisyonundaki iyileşmenin devam ettiği ve salgınla birlikte yükselen reel sektör ve hanehalkı borçluluk oranlarının salgın öncesi döneme gerilediği vurgulandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@