Emekli Bayram İkramiyesine Haciz Gelir Mi?

Bayram öncesi emekli ikramiyelerine ilişkin sorular derinleşiyor. Birçok kişi emekli bayram ikramiyesine haciz gelir mi sorusunun yanıtı arıyor. İşte konu hakkında bilinmesi gerekenler.

Finans 13.04.2022 - 08:58 13.04.2022 - 08:59 Büşra Uluşen

Devlet tarafından Ramazan bayramı ve Kurban bayramı öncesinde emekli vatandaşlara bayram ikramiyesi ödeniyor. 2018 yılında başlayan uygulama ile emeklilerin bayramda rahat bir nefes alması amaçlanıyor. 

Emekli bayram ikramiyesi uygulaması ilk olarak 2018 yılında 1000 TL olarak ödenmeye başladı. Geçtiğimiz yıl bu miktara zam kararı alınarak vatandaşlara iki bayramda da 1100'er TL, toplamda 2200 TL ikramiye ödemesi yapılmıştı. Bu yıl ise emekli bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı ve ne zaman ödeneceği merak ediliyor. Bunun yanında emekli ikramiyesine ilişkin akıllarda bazı soru işaretleri bulunuyor. 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE HACİZ GELİR Mİ?

Emekli vatandaşlara yılda iki kez ödenen bayram ikramiyesine ilişkin yebi sorular gündeme geliyor. Borcu olan ve bu nedenle ikramiye parasına haciz geleceğini düşünen vatandaşlar 'İkramiye parama haciz gelir mi?' sorusuna yanıt arıyor. 

Emeklilere bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin 5510 sayılı Kanun'un ek 18'nci maddesinde 'bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez ' hükmü yer alıyor. Bu maddeye göre, emekli bayram ikramiyesine haciz uygulanması mümkün olmamaktadır. 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLİR?

Emekli bayram ikramiyesi SGK'danb maaş alan SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, bvazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ile hayatını kaybeden kişilerin hak sahiplerine ödenmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@