Emekli Dul Yetimleri İlgilendiriyor! Banka Hesabınıza 1750 Lira Yatırılacak

Emekli dul ve yetim maaşı alanlar için bankaların sunduğu kampanyalar yenilendi. Sonbahar döneminde emekli maaşı alanlara ödenen maaş ikramiyesi tutarları 1750 TL'ye kadar çıktı.

Gündem 11.09.2021 - 17:44 11.09.2021 - 17:44 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de milyonlarca emekli bulunuyor. Ayrıca dul maaşı ve yetim maaşı alan yüz binlerce hak sahibi var. Dul, yetim ve emekli maaşı alan vatandaşlar için bankaların promosyon tutarları değişti. Emeklilere yönelik sunulan kampanyalarda ödenen tutarlar artarken emeklilerin tek yapmaları gereken bankalara gidip kimlikleri ile başvuruda bulunmaları. 

MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR 1750 TL'YE KADAR ÖDEME YAPILACAK

Vatandaşlar için sağlanan ödemeler bankadan bankaya göre değişmektedir. Bankalarla olan anlaşmaları sona eren yada yeni emekli olacak vatandaşların yararlanabileceği yeni kampanyalarda binlerce TL'lik ödemelerin yanında ek bankacılık avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yeni emekli olan vatandaşlar ilk maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) anlaşmalı bulunduğu bankadan aldıktan sonra maaşlarını diledikleri bankaya taşıyabilirler.

Taşıma esnasında ise dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bu hususların başında bankaların 3 yıl kendi bankalarıyla çalışmayı kabul etmenizi ve taahhütünüzü bozmamanızı istiyor. 3 yıl boyunca maaşını bankadan alacağınıza söz verirseniz promosyon ödemesi almaya hak kazanabiliyorsunuz. Promosyon ödemeleri aynı bankadayken 3 yıl içinde bir kereye mahsus olarak veriliyor.

ANLAŞMA İMZALANAN BANKA DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Müşterilerin merak ettiği bir diğer soru anlaşma imzalanan bir banka değiştirilebilir mi?

Emekliler herhangi bir banka ile olan anlaşmalarını bozabilirler. Ancak bu durumda emekliler bankadan aldıkları promosyon ödemesini iade ederler. Banka değişikliği genellikle daha yüksek promosyon ödemesi olduğunda yada bankaların daha farklı avantajlar sunmasıyla değiştirilir. 

Örneğin bir bankadan 750 TL promosyon alan bir emekli diğer bankanın 1750 TL promosyon ödemesini almak için anlaşmasını bozabilir. Bu durumda eski bankasına 750 TL promosyon ödemesini iade edecek emekli diğer banka ile anlaşma imzalayarak 1750 TL promosyon alabilir. 

Banka değişikliği sırasında bankaların promosyon ödemelerinin dışında kredi ve diğer ücretsiz bankacılık işlemleri de göz önüne bulundurulmalı. 

PROMOSYON ÖDEMELERİNDE TABAN VE TAVAN TUTAR

Maaşı 1.500 liraya kadar olan emeklilere 500 lira, 1.500 ile 2 bin 500 lira arasında olana 625 lira, 2 bin 500 lira üstü olana da 750 lira tutarında promosyon ödeniyor. Ancak bunlar taban tutarlar.

Söz konusu oranların dışında özel bankaların promosyon ödemeleri 1750 TL'ye kadar çıkmış durumda. Bazı bankalar promosyon ödemelerinin yanında daha düşük faizli kredi, ücretsiz işlemler, öncelikli işlem gibi farklı ek olanaklar sunmaya başladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@