Emekli maaşı 3 bin liranın altında olanlar! Düğmeye basıldı sıra sizde

Emekli maaşı 3 bin TL altında olan çok sayıda SSK Bağkur emeklisi için maaş düzenlemesi yapılaması bekleniyor. Enflasyon zammı yanında maaşı düşük emeklilere ek zam verilmesi de gündemde.

Emekli maaşı 3 bin liranın altında olanlar! Düğmeye basıldı sıra sizde

AK Parti'nin 2022 yılı Temmuz dönemi çalışmaları arasında en önemli grupların başında emekliler geliyor. Alım gücü çok düşen ve yaz öncesi çok zorlanan emekli vatandaşlar için özel bir çalışma hazırlığında olduğu ifade edilerken enflasyon zammı dışında ocak ayında net bir yapılması iddiası gündemde yer aldı. Peki emekliler için hükümet ne planlıyor? Elde edilen ilk kulis bilgileri.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALANLARA NET MAAŞ DÜZENLEMESİ

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar için en düşük ödemeler 2.500 TL'den başlıyor. SSK (2000 Öncesi) emekli olanlar 3 bin 292 TL maaş alırken SSK (2000 Sonrası) için en düşük maşa ödemesi 2 bin 500 TL olarak yapılıyor. Bağkur Esnaf kapamında emekli olanlar 2 bin 948 TL, Bağkur Tarım kapsamında emeklilik maaşı alanlara ise 2 bin 500 TL ödeniyor.

Bu maaşlar değişecek

Yukarıda yer alan rakamların tümü Temmuz ayında değişecek. SSK ve Bağkur'dan emekli maaş alanlar ise dul yetim maaş alanlara Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar olan süreçte oluşan enflasyon oranı kadar maaş zammı yapılacak.

İkinci bir iddia ise enflasyon zammı dışında emekliler için taban maaş düzenlemesi olacağı yönünde.

TÜİK VERİLERİNE BAKILARAK KARAR VERİLECEK

5 aylık enflasyon oranları yüzde 35.6 oranında oluştu. Bu orana Haziran ayı içinde oluşacak enflasyon oranları eklenecek. Maliye Bakanı Nebati bundan sonraki süreçte enflasyon oranlarının daha sabit olacağını ifade etmişti. Bu değerlendirme kapsamında enflasyon oranı mayıs ayında olduğu gibi yüzde 3 bandında çıkacak olsa bile maaşlara yüzde 40'lık bir zam yapılacak.

İŞTE TEMMUZ'DAN SONRAKİ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLAR

Temmuz ayının 4. gününde enflasyon oranları ilan edilecek. Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından enflasyon oranlarının yüzde kaç olduğu kesinlik kazanacak. Daha sonra Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in daha işaret ettiği maaş düzenlemesine dair detaylar paylaşılacak.

İlk Olarak Enflasyon Zammıyla

6 aylık enflasyon oranıyla SSK Bağkur emekli maaşlarına yüzde 40 zam yapılması ve 2.500 TL olan taban sınırın 3.500 TL seviyesine çıkarılması bekleniyor.

Net Zam Artışı

Çalışma Bakanlığı'nın 2022 Ocak ayında uyguladığı taban emekli maaşı uygulamasını Temmuz'da da devreye alması bekleniyor. Kulislerde ise 3.600 TL, 3.750 TL ve hatta 4.000 TL sınırları konuşuluyor. Ancak bu iddialar önümüzdeki günlerde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in yapacağı konuşma sonrası netlik kazanacak.