Emekli Maaşı Alanlara Çifte Maaş Müjdesi Geldi!

Yetim maaşı alan pek çok kişi emekli maaşı alırlarsa bu para kesilir mi sorusuna yanıt arıyor. Hem emekli maaşı hem yetim maaşı alınır mı?

Finans 20.07.2021 - 12:00 25.07.2021 - 11:32 Gülcan Özer

Çalışanların en büyük hayali olan emeklilik başka yerden maaş kalan kişiler için bazen endişe ve korku kaynağı haline gelebiliyor. Emekli olmak için gün sayan ancak aldığı diğer maaşının kesilmesinden endişe duyan kişiler bu maaşları hakkında bilgi almaya çalışıyor. 

Özellikle de hem emekli maaşı hem yetim maaşı alınıp alınamayacağı sorusunun yanıtı merak edilirken konu hakkında açıklama Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu tarafından yapıldı. Yetim aylığı emekli olunca kesilir mi, emekliler yetim maaşı alabilir mi, yetim aylığı alanlar emekli olunca ne olur?

YETİM AYLIĞI EMEKLİ OLUNCA KESİLİR Mİ, ÇİFTE MAAŞ ALINIR MI?

Posta Gazetesi köşe yazarlarından Ekrem Sarısu okurundan gelen soruya yanıt verdi. Dul olan ve Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı aldığını belirten takipçisinin "Babamın üzerinden Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı alıyorum. Bu süreçte sigortadan emekli olmak için gereken gün sayımı tamamladım ve yaşımı bekliyorum. Yaşımı doldurduğum tarihte SSK'dan emekli olacağım. 

Ancak SSK'dan emekli olduğumda yetim maaşım kesilecek mi, emekli maaşı almaya başlayınca yetim aylığı almaya devam edebilir miyim?" sorusunu yanıtlıdı. 

yetim aylığı kesilir mi

Sarısu yapmış olduğu açıklamasında yetim aylığı için ödemelerin sadece kişinin memur olması ya da evlenmesi durumunda kesildiğini belirterek "Babanızın üzerinden almış olduğunuz yetim maaşı evlenmediğiniz ya da memuriyete geçiş yapmadınız süre boyunca kesilmeyecektir. 

Bu nedenle SSK üzerinden emekli olan kişilerin Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı almaya devam etme hakları bulunmaktadır ve maaş kesilmez. Hem kendi sigortalı çalışmanız karşılığında elde ettiğiniz emekli maaşınızı hem de babanızın üzerinden almış olduğunuz yetim maaşını aynı anda almaya devam edeceksiniz" diyerek çifte maaş ödemesi yapılacağını belirtti. Böylelikle yetim aylığı alan ve emekli olan kişilere çifte maaş müjdesi verilmiş oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@