Emekli Maaşını Arttırmanın Garantili Formülleri! Bunları Yapanlar Daha Yüksek Emekli Maaşına Bağlanıyorlar!

Milyonlarca çalışan emekli olduklarında daha yüksek emekli maaşı alabilmenin yollarını araştırıyorlar. Yüksek emekli maaşına bağlanmak için ne yapılmalı? Emekli maaşını arttırmanın formülleri...

Finans 06.04.2022 - 00:34 06.04.2022 - 00:34 Engin Uzunoğlu

Milyonlarca çalışanın hayali bir gün emekli olma imkanına kavuşmak olduğu biliniyor. Ancak insanlar emeklilik hayali kurarken maddi sıkıntılar içerisinde yaşamlarını sürdürecekleri bir gelecek planlamıyorlar. Bunun için de emekli olunduğunda yüksek emekli maaşı elde etmenin yolları araştırılıyor. Emekli maaşı nasıl artar? Emekli maaşını arttırmanın yolları nelerdir? Emekli maaşını arttırmak için emekli olmadan önce hangi işlemler yapılmalıdır? İşte emekli maaşını arttırmak için uygulanabilecek yollar...

MAAŞLARIN BORDROYA EKSİKSİZ YANSIMASINI SAĞLAYIN!

Emekli maaşları hesaplanırken çalışma süresi içeriisndeki brüt kazançlar esas alınıyor. Bundan dolayı da çalışırken maaş bordrolarının tüm gelirleri eksiksiz yansıtması gerekiyor. Tüm kazançlar bordrolara yansıtılırsa brüt gelir daha yüksek bir seviyeye çıkacaktır. Bazı işverenler daha düşük vergi ödeyebilmek için tüm kazançları bordrolara yansıtmayabiliyorlar. Emekli maaşlarını arttırmak isteyenler bu konuda çalışırken sıkı bir takip yapmalıdır. 

BORÇLANMALAR EN YÜKSEKTEN YAPILMALI

Çalışanlara SGK sisteminde bazı borçlanma hakları verilmiştir. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler ise askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Bu borçlanmalar yapılırken primler olabilecek en yüksek seviyeden ödenmelidir. Bu şekilde emekli maaş hesaplamasında avantajlı duruma geçilir. Her yıl en yüksek prim miktarının seviyesi SGK tarafından güncellenmektedir. Net rakamlara SGK'dan ulaşılabilir.

BAĞKURLULAR PRİMLERİNİ EN YÜKSEKTEN YATIRMALI

Bağkurlu vatandaşlar emekli olma hayali kuruyorlarsa buna göre hazırlık yapmalıdırlar. Primlerin ödemeleri yüksekten yapılırsa daha yüksek bir emekli maaşı hak edilebiliyor. Bu şekilde emekli olunduğunda düşük maaşlarla karşılaşma imkanı azalabilmektedir. 

FARKLI YERLERDE SİGORTALI ÇALIŞILMALI

İmkanı olanlar farklı yerlerde sigortalı çalışma yolunu tercih edebilirler. Bazen çalışma hayatında bir kişi iki ayrı işte birden çalışabiliyor. Böyle bir durumda iki iş yerinden de sigorta yaptırmak emekli maaş hesaplamasında büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Bu yolu da son yıllarda çok sayıda vatandaş tercih etmeye başladı. 

SON 3,5 YIL SSK'LI OLMA

Bağkur'dan emekli olan vatandaşlar SSK'ya göre daha düşük emekli maaşı alabilmekteler. Ancak bunun engellenmesinin bir yolu bulunuyor. Hayatı boyunca Bağkur'dan sigorta  primi ödeyenler son 3,5 yıllarında SSK'ya geçerek prim öderlerse SSK'dan emekli olabiliyorlar. Böylece de daha yüksek tutarda emekli maaşı alınabiliyor. 

EMEKLİ OLURKEN EŞ VE ÇOCUK BİLGİLERİNİ VERİN

Emeklilik işlemi yapılırken emekli maaşını etkileyen bir unsur da bakmakla yükümlü olunan kişi sayısıdır. Bundan dolayı işlemlerde eş ve çocuklar ile alakalı bilgiler kaydedilmelidir. Bu şekilde emekli maaşında bir miktar daha artış yapılabilmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@