Emekli Maaşlarına Babayiğitlik Zammı! Enflasyonu Unutun Dev Zam Formülü Geliyor 2000 Sonrası Dikkat

Emekli maaşlarına enflasyon oranlarının dışında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle 2000'den sonra emekli olmuş düşük maaş alanlara özel formül uygulanması gündemde. İşte zam detayları.

Finans 17.12.2021 - 09:44 17.12.2021 - 09:44 Mustafa Karagöz

Asgari ücretle çalışanlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla yüzde 50'nin üzerinde zam kararı çıktı. Zam görüşmeleri başlamadan önce AK Parti kanadından gelen açıklamalarda 2022'de asgari ücret zammı için "Babayiğitlik Zammı Gelecek" açıklaması gelmişti. Henüz devlet kanadından resmi bir açıklama olmamasına rağmen emekli maaşları için de babayiğitlik zammının yolda olduğu ifade ediliyor. 

EMEKLİ MAAŞLARINA BABAYİĞİTLİK ZAMMI 2022

Emekli maaşları için enflasyon oranları çok önemli olacak. Ancak hükümetin emekli maaşlar için de ek formül uygulaması bekleniyor. Asgari ücrette yaşanan artışa benzer bir yüzleri güldürecek zammın devreye sokulması için ilgili tüm bakanlıkların da devrede olduğu düşünülüyor. Bu beklentilerin oluşmasında ise en önemli neden Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet kaynaklarından gelen açıklamalar oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında asgari ücretliler başta olmak üzere hiçbir kesimin enflasyona ezdirilmeyeceğini bildirdi. Memur maaşlarına yönelik düzenleme yapılacağına ilişkin bilgilerin ortaya çıkmasının ardından açıklamada memur ve emekli maaşlarında iyileştirme denmişti. Tüm bu açıklamalar ile emeklilere enflasyon oranı dışında ek zam uygulanması bekleniyor. 

emekli maaşlarına babayiğitlik zammı 2

ENFLASYON ARTI BABAYİĞİTLİK ZAMMI İLE 2022 OCAK'TA MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

SSK SGK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşların maaşlarına Ocak 2022'de Temmuz - Aralık aylarında oluşacak enflasyon oranları kadar maaş zammı yapılacak. Bu zam tutarı doğrudan maaşlara yansıyacak. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan 5 aylık veriler için TÜİK resmi açıklamalarda bulunmuştu. 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 seviyesinde oluştu. Oranın Aralık 2021 enflasyon verileri ile en az yüzde 13.00'e çıkması bekleniyor. 

İKİ DEV FORMÜL KULİSLERDE

Emekli maaşlarına yönelik beklenen yüzde 13'lük enflasyon zammının dışında yapılması muhtemel ek zamlara dair basında iki formül öne çıktı. Birincisi seyyanen zam ikincisi maaş zam oranının bir seviyeye tamamlanması. 

emekli maaşlarına babayiğitlik zammı

Emeklilere Ocak 2022'de Seyyanen Zam Formülü

Bu formül kapsamında emeklilere Ocak ayında maaşlarına göre seyyanen zam yapılabileceği belirtiliyor. Ocak 2022 enflasyon zammı sonrası belli bir seviyenin altında olan emekil maaşları için düzenleme gelebilir yorumları var. 

Emeklilere Ocak 2022'de Oran Üzerinden Zam Formülü

İkinci formül ise yüzde 13 olarak beklenen zam oranının yüzde 20 yada yüzde 25 bandına kadar çıkarılması ve maaşların bu oranda artması. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI RESMEN AÇIKLAYACAK

Çalışma Bakanlığı emekliler ile ilgili bir düzenleme olması durumunda Ocak 2021'e kadar  bir açıklamada bulunacak. Emekli maaşlarına babayiğitlik zammı için gözler Çalışma Bakanlığı duyurusunda olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@