Emekli Maaşlarına Taban Aylık Ayarı! İşte Emeklilere 2022'de Ödenecek En Düşük Maaş

Emekli maaşlarına yeni düzenleme yapılacağı gündemde. Maaşlarda taban aylık olarak belirlenecek olan yeni rakamın 2000 TL olduğu iddia edilirken düzenlemenin asgari ücretle birlikte geleceği aktarıldı

Gündem 02.11.2021 - 09:35 02.11.2021 - 09:35 Mustafa KARAGÖZ

2022 Ocak ayında hem asgari ücret hemde emekli maaşlarına zam gelecek. Emekli maaşlarına yapılacak olan zam SSK ve Bağkur emeklilikleri için enflasyon oranı kadar olurken Emekli Sandığı emeklileri için yüzde 5 zam ve enflasyon farkı zammı şeklinde olacak. 

EMEKLİLERE TABAN MAAŞ DÜZENLEMESİ 

Reuters Haber Ajansı'nda yer alan ve hükümete yakın iki yetkiliden öğrenildiği iddia edilen düzenleme kapsamında hem çalışanlar hem emekliler için maaş düzenlemesi gelecek. Ekonomi adına atılacak arasında yer alan düzenlemede alt gelir grubunda yer alan ve dezavantajlı konumda olan vatandaşların maaşları iyileştirilecek. Emeklilere dair uygulanması beklenen düzenleme ise 2,000 TL altı emekli maaşı kalmaması şeklinde. 

Yetkiliden Maaş Açıklaması

Haberde yetkilinin hükümetin düzenleme planına ilişkin "Asgari ücrette enflasyona bağlı olarak (ki belki üzerinde) bir artış ortaya konulacak. Bütçede dar gelirlilerin enflasyondan daha az etkilenmesi için neler yapılabilir bu konuda bir çalışma yapılıyor. Memur maaşlarına da hatırı sayılır bir zam yapılması gündemde olacak." açıklaması da haberde yer aldı. 

Eğer düzenlemenin gelmesi durumunda şuanda 2000 TL altında emekli aylığı alan vatandaşların maaşları 2000 TL'ye yükseltilecek. 

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Emeklilerin maaş zam oranları 3 Ocak tarihinde belli olacak. TÜİK 3 Ocak'ta enflasyon oranlarını açıklayacak ve 2021 yılının son 6 ayının enflasyon oranları netlik kazanacak. Elde edilen enflasyon oranları SSK ve Bağkurluların maaşlarına doğrudan yansıyacak. Emekli sandığı emeklileri ve memurlara da enflasyon farkı zammı yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@