Emekli, Memur, İşçi... Maaşlara Yüzde 22'lik Artış Gündemde!

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Temmuz ayında yapılacak zamlara çevrilmiş durumda. Bakan Bilgin’den enflasyona karşı koruyacak maaş düzenlemesi müjdesi veridi!

Finans 25.04.2022 - 16:24 25.04.2022 - 16:26 Duygu Dilan Duman

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca çalışanın yüzünü güldüren haber geldi. Bilhassa artan enflasyon sürecinin artından yeniden işçiler, kamu çalışanları, memurları ve emeklileri koruyacak düzenlemenin yapılacağı müjdesi verildi. 2022 yılının ilk 3 ayındaki enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarında yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 15,30 fark ortaya çıktığı kaydedildi. SSK, Bağ Kur emeklisi için daha ilk 3 ayda en az yüzde 22,80 oranında zam görünüyor.

Temmuz Zammı Oranları Netleşiyor!

Yılda iki defa ocak ve temmuz aylarında yapılan zamlar için enflasyon oranları belirleyici oluyor. Zam yapılacak dönemde geriye dönük olarak 6 aylık enflasyon verileri dikkate alınıyor. Buna ek memur ve emeklisinin maaşında normal artış oranları ile iki yılda bir yapılan toplu sözleşme ile belirleniyor. 6 aylık enflasyonun bu zam oranını aşması halinde fark maaşlara yansıtılıyor. Bu yılın ilk 3 ayında görülen yüksek enflasyon ise daha şimdiden farkın ortaya çıkmasını sağladı.

Çalışanlar Enflasyona Karşı Korunacak!

maas-zammş

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan değerlendirme de ise maaşlara temmuz ayında yapılacak zamla ilgili olarak düzenleme sinyallerini vermişti. Bu sinyal sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı temmuz ayında yeniden işçiler, kamu çalışanları, memurlar ve emeklilerin korunacağı aktarıldı.

Temmuz Ayı Zammı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayında yapılacak zam oranı için şimdiden yüksek oranlar ortaya çıkmaya başladı. Bakan Bilgin tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada enflasyon yüzde 36 iken asgari ücreti yüzde 50 oranında artırdıklarını ifade etti.

3 aya göre yapılan değerlendirmelerde ise yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 15,30 oranında fark oluştuğu aktarılıyor. Yaşanan bu enflasyon artışının altında vatandaşları ezdirmemek için beklenmedik oranda bir zam gelebileceği aktarılıyor. Öte yandan asgari ücretli çalışan milyonların durumu ise ilerleyen günlerde belli olacak. Ancak yakın zamanda asgari ücrete ikinci bir zam görünmüyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@