Emekli Olamayan Vatandaşlara, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Çağrı: Ödemelerinizi Geri Alacaksınız!

Kurum, ilgili şartları sağlayan vatandaşlara ödemelerinin geri iade edileceğini duyurdu. İşte SGK’nın söz konusu çağrısına yönelik ayrıntılar…

Finans 28.04.2022 - 15:45 28.04.2022 - 15:48 Duygu Dilan Duman

Emekli olmak, yaşlılık dönemini garanti altına almak isteyen her vatandaşın en büyük amaçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amacın gerçekleşebilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan emekli olma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, son yapılan düzenlemeler ile birlikte emekli olmak isteyen vatandaşların yaş, prim ödemesi ve sigortalı olma süresi başlıkları altında belirlenmiş olan özel şartları sağlamaları gerektiğini bildirmiştir. Bu şartlardan herhangi birini sağlamayan vatandaşlar, emekli olmaya hak kazanmamaktalardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, belirlemiş olduğu prim ödemesi şartını yerine getirmiş olmasına rağmen yeni dönemde emekli olmaya hak kazanamayacak olan vatandaşlar için yeni bir hizmet geliştirdiğini duyurmuştur. Söz konusu hizmetin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşan kurum, ilgili şartların sağlanması durumunda prim ödemelerinin tamamının geri alınabileceğini bildirmiştir.

Prim Ödemesi İadesi Nedir?

Prim ödemelerinin iade edilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan ödeme hizmetlerinden biridir. Bu hizmetten yararlanılabilmesi için prim ödemelerinin tamamlanması ve emekli olma şartları arasında yer alan diğer iki şarttan birinin de tamamlanmış olması gerekmektedir. İlgili 2 şartı sağlayan her vatandaş, prim ödemelerini geri alabilmek adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilmektedir.

Prim Ödemesi İade Başvurusu Kimler Tarafından Yapılabilir?

gss-prim-borcu-sorgulama2-2022

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan prim ödemesinin iadesi hizmetine, kişi hayatta ise kendisi, hayatta değil ise diğer hak sahipleri başvuru yapabilmektedir. Ayrıca ilgili ödemelerin geri ödenmesinden sonra kişinin hayatta olması durumunda, tekrar emekli olmak için atılması gereken adımlar atılabilmektedir.

Prim Ödemesi İadesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun prim iade ödemesi hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların veya diğer hak sahiplerinin, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da ilçe merkezlerine, ilgili isteği belirten dilekçe aracılığı ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@