Emekli Olamayanlara Toplu Para! Birçoğu Bilmiyor SGK Tek Kalemde Ödüyor

Vatandaşların bilmediği ödemelerden bir tanesi de SGK'nın prim parası iadesi yaptığı. Prim yatırıp emekli olamayanlara SGK prim parası iadesi yapar.

Finans 13.11.2021 - 10:09 13.11.2021 - 10:09 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vatandaşların çalışıp prim ödemeleri durumunda tüm haklarına sahip çıkar. 

Emekli olmak için yıllarca çalışan, prim ödeyen ancak emekli olmak için tüm şartları sağlayamayanlar, SGK'nın açıkladığı kritilere haiz olmaları durumunda toplu prim parası iadesi alırlar. 

SGK'DAN TOPLU PRİM PARASI İADESİ NASIL ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu toplu prim parası iadesi güncel tutar üzerinden hesaplanır. Ancak ödemelerde bazı kesintiler yapılır. Yararlanılan sağlık hakları ve benzeri kesintilerden sonra geri kalan tutar iade edilir. 

Toplu prim parası iadesinde ödemelerin az olması durumunda, iade tutarı da az olacaktır. Vatandaşların başvurulardan önce hesaplamalarını çok iyi yapmasında fayda var. 

sgk toplu prim parası iadesi

Prim İadesi Hesaplama Formülü

Öncelikle çalışanların bilmeleri gereken husus sağlık için kesilen primler ile işveren adına yatırılan primler iade edilmez. SGK prim iadesi kapsamında yalnızca sigortalının kendisi adına emeklilik için ödenen primlerini iade eder.

Çalışırken SGK’ye brüt ücretin yüzde 34.5’i oranında prim yatırılır. Bununla beraber emeklilik için sigortalı adına yatırılan prim tutarı 4/b’lilerde yüzde 20, 4/a’lılarda ise yüzde 14 oranındadır. Çalışan adına emeklilik için ödenen primlerin güncel değeri bulunarak iade yapılır.

Toplu prim parası iadesi alabilmek için gerekli olan şartların neler olduğu ise SGK mevzuatında yer alır. Kurum prim iadeleri için vatandaşların sahip olduğu hakları şöyle duyurdu. 

sgk toplu prim parası iadesi 2

Toplu Prim Parası Alabilmek için Gerekli Şartlar

Toplu prim parası iadesi alabilmek için yaş şartının sağlanmış olması gerek. Prim eksiği olan ve ödeyemeyecek durumda olanlar prim iadesi alabilirler. Bu kapsamda sağlanması gereken iki şart var. Birincisi kendi işini yürütmüyor olmak yada çalışmıyor olmak. Aktif çalışanlar prim ödemesine devam edenler toplu prim parası iadesi talebinde bulunamazlar. İkinci şart ise kadınlar için 20 erkekler için 25 yıl şartı ile emekliik yaş şartının sağlanması. 

sgk toplu prim parası iadesi 1

BAŞVURULAR SGK'YA YAPILACAK?

Prim iadesi almak isteyenler başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yazılı olarak yapacaklar. Yazılı başvuruların ardından kurum iade için şartların sağlanıp sağlanmadığını inceleyecek. Ardından ödemeler için onay verilirse çalışanın yatırdığı prim üzerinden ne kadar ödeme alacağı hesaplanacak ve ödemeler hesabına yatırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@