Emekli Olmak İçin Borçlarını Ödeyecek Olan Vatandaşlara Müjde SGK’dan Geldi! Bu Bankalar, Emeklilik Borçlarını Kapatıyor

Emekli olmak için prim borçlarını ödemesi gereken Bağ-Kur (4B) sigortalıları için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bankalarla ortak bir protokol imzaladı. Bu protokol kapsamında, Bağ-Kurluların borçlarını bankaların kredi yoluyla kapatacağı öğrenildi.

Finans 24.04.2022 - 10:55 24.04.2022 - 10:58 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de emekli olma halini düzenleyen ve çalışma süresi boyunca kişilerinin emekliliği hak edecek olan şartları yerine getirip getirmediğini kontrol eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli halini kolaylaştırabilmek adına vatandaşları desteklemeye devam ediyor. Bu destek kapsamında prim borcu olan vatandaşların borçlarını kapatıp, emekli olabilmesi için harekete geçmiş olan SGK, bankalar ile iş birliğine gitmiş bulunuyor.

Sık sık vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için çeşitli protokoller gerçekleştiren SGK, emekli promosyonlarının ardından prim borcu olan vatandaşların borçlarını ödeyebilmesi adına yeni bir protokole imza atmış bulunuyor. Bu protokol kapsamında vatandaşlar belirli bankalardan SGK destekli olarak kredi çekip, prim borçlarını kapatarak, emekli olabiliyor.

Bağ-Kur Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

SGK, prim borcu olan vatandaşların primlerini toplu bir şekilde kredi yoluyla ödeyebilmesi için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile yeni bir protokol imzalamış bulunuyor. Bu protokol kapsamında emekli olmak için prim ödemesi gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar bu bankalardan uygun faizli kredi çekebiliyor. Üstelik kredilerin geri ödemeleri, emekli maaşı bağlandıktan sonra, cüzi miktarlarda taksitlendirilerek bankalar tarafından otomatik alınıyor. Bu bağlamda 31 Mayıs 2021 tarihinden bu yana emekli olmak için prim borcu ödeyecek olan Bağ-Kurlulara (4B) Ziraat Bankası, 60 ay vade ve yüzde 1,28 faiz oranıyla kredi sağlıyor.

Bağ-Kur Borç Kapatma Kredisi Veren Özel Bankalar Hangileri?

bagkur

Bağ-Kur borç kapatma kredilerini SGK ile protokolü kapsamında kamu bankaları sağlarken, aynı zamanda emekli maaşını kendi çatısı altından almaya taahhüt eden vatandaşlar, bazı özel bankalardan da avantajlı oranlar ile ihtiyaç kredileri kullanıp, emekli olabiliyor. Bu bankaların başında ise; ING Bank, Denizbank ve Akbank geliyor.

Bağ-Kur Borç Kapatma Kredisi Şartları Neler?

Bağ-Kur borç kapatması kredisi sadece bazı şartları yerine getiren vatandaşlar tarafından kullanılabiliyor. Bu kapsamda verilecek krediler; borcu ödenmesi halinde yaşlılık aylığı alabilecek olanlar, prim borcuyla beraber askerlik ve doğum borçlanması da yapılması halinde yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak kişiler, borçla beraber durdurulan hizmet süresinin de ihya edilmesiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek BAĞ-KUR sigortalıları için sağlanıyor. Öte yandan borç kapatma kredileri ilgili bankalarından şubelerinden kolaylıkla kullanılabiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@