Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! Yeni Dönem Fırsatı Başladı, 50 Bin Kişi Yararlandı!

Türkiye'de emeklilikte yeni dönemin ilk verileri belli oldu. 18 yaş altında bulunan yaklaşık 50 bin çocuğun Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil oldukları bildirildi. 

Finans 23.09.2021 - 18:27 23.09.2021 - 18:27 Engin Uzunoğlu

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB), 18 yaş altındaki çocukların Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olmalarına ilişkin gelinen durum hakkında bilgileri kamuoyuna duyurdu. Geçtiğimiz aylarda 18 yaş altındaki çocukların sisteme katılmalarına ilişkin yasal düzenleme yapıldıktan sonra sektörde büyük bir hareketlilik yaşandığı ifade edildi. 

EMEKLİLİKTE YENİ DÖNEM

10 Eylül 2021 tarihinde açıklanan Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 18 yaş altı verilerine bakıldığında 1 yaş altına yönelik düzenlenen sözleşmelerin oranlarının yüzdee 7 civarında olduğu duyuruldu. 10 yaş altındaki çocuklar için düzenlenen sözleşme oranları yüzde 23 ve 18 yaş altındaki çocukların sözleşme oranının yüzde 70 olduğu açıklandı.

Fon büyüklüğü açısında yapılan açıklamada ise 1 yaş altındaki çocukların fon büyüklüğü toplam tutarın yüzde 4'üne karşılık geliyor. 10 yaş altındaki çocukların fon büyüklüğü 18 yaş altındaki çocukların toplam fon büyüklüğünün yüzde 54'ünü içeriyor.

BES'TE 13 MİLYON KİŞİ VAR

TSB Başkanı Atilla Benli bir açıklama yaparak, “Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 10 Eylül 2021 tarihli verilerine bakıldığında Bireysel Emeklilik Sistemi ile otomotik katılımdaki toplam katılımcıların sayısının 13 milyon kişiye ulaştığını görüyoruz. Devlet katkısı olarak 24 Milyon TL'lik bir meblağ sözkonusu. Toplam fon büyüklüğü ise 190 Milyar TL'ye yükseldi.” dedi. 

Bireysel Emeklilik Sistemine vatandaşların çok büyük bir ilgi gösterdiğini söyleyen Atilla Benli, “Bireysel Emeklilik Sistemi yeni bir başarı hikayesini sektöre getirdi. Vatandaşlarımızın çok büyük bişr ilgisi bulunuyor. 18 yaş altı çocuklarımız ve otomotik katılımdan gelenler de eklendiğinde yıl sonundas fon büyüklüğü 200 Milyar TL'ye yükseleceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

50 BİN SÖZLEŞME DÜZENLENDİ

18 yaş altı çocukların sisteme girişlerinin çok kritik olduğunu söyleyen Atilla Benli, “Mayıs sonunda yapılan yasal değişikliklerle beraber 18 taş altı için de BES sözleşmeleri düzenlenmeye başlandı. Bu süreçte 11 emeklilik şirketi toplam 50 bine yakın sözleşme düzenledi. Bu sözleşmelerin fon büyüklüğü 44 Milyon TL'ye yükseldi. Temmuz 2021'den itibaren de verilen devlet katkısı ise 3 Milyon TL oldu.” şeklinde konuştu. 

Sigortacılık sektörünün önemine dikkat çeken Atilla Benli, “Sigorta sektörünün çatı kurumu olarak Türk ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz. Sigorta sektörünü büyütmek ve ürün kullanımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu ürünleri sigortalılar lehine geliştirerek sektöre rehberlik etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@