Emekli Olunca İlk Ay Ne Kadar Maaş Alırım? 25 Yılla 52 Yaşında Emeklilik Hesabı

Emekli olunca ne kadar maaş bağlanır? 25 yıl sigortalılık yaş şartıyla ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik yaş hesabı ve aylık maaş tutarına dair SGK Uzmanı açıklamalarda bulundu.

Finans 22.10.2021 - 15:57 22.10.2021 - 15:57 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu'na yıllardır prim ödemesi yapan vatandaşlar için merak edilen temel iki sorun bulunuyor. 

Çalışanların genel olarak sordukları soruların başında kaç yaşında emekli olabilecekleri geliyor. Diğer bir soru ise emekli olunduğunda ilk ay ne kadar maaş alırım? sorusu. Bu iki soruya SGK Uzmanı yanıt verdi. 

İLK EMEKLİ MAAŞIM KAÇ TL OLUR?

Çalışma hayatında yer alan bir erkek çalışan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu'ya ne zaman emekli olabileceğini sordu. 

İlk işe giriş trihi, doğum tarihi ve prim gününe dair bilgi veren çalışan "1970 doğumluyum. 1990’da Bağkur girişim oldu. Hiç prim ödemedim. 3568 günümü ihya yaparak peşin yatırdım. 1877 gün de SSK’ya prim ödedim. Hâlâ çalışmaktayım." açıklamasında bulundu. 

Çalışan bu açıklamalarının sonunda ise "Ne zaman emekli olurum ve maaşım ne kadar olur?" sorularını iletti. 

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu Posta'da yer alan kçesinde bu soruya yanıt verdi. 

Soruya iki aşamalı yanıt veren SGK Uzmanı, ilk bölümde çalışanın hangi koşullarda emekli olacağını yanıtladı. İkinci açıklamada ise çalışanın kaç TL maaş alacağına dair bilgi verdi. 

Sarısu yaptığı açıklamasının ilk bölümünde çalışanın ne zaman emekli olacağına dair "Emekli olmak için 25 yıl sigorta süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim koşulunu sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 2022’de 52 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olursunuz." açıklamasında bulundu. 

Sorunun ikinci bölümünde ise çalışanın ne kadar maaş alacağına dair bilgi veren SGK Uzmanı "Muhtemelen asgari ücret üstünden prim ödediğinizden taban aylık bağlanır. Bugün için ödenen en az aylık tutarı 1.500 liradır." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@