Emekli olup çalışanlar istifa durumunda kıdem tazminatı alabilir mi?

Emekli çalışanlar işyerinden istifa etmek istediklerinde kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir mi? Kıdem tazminatıyla işten ayrılmak için koşullar neler? SGK Uzmanı yanıtladı.

Finans 27.04.2022 - 13:43 27.04.2022 - 13:43 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çalışma hayatında yer alan bir gupta emekliler. Emekli olduğu halde ekonomik nedenlerden dolayı çalışmaya devam edenler belli bir süre işi bırakmak isteyebiliyorlar. Uzun süreli çalışmalarda ise kıdem tazminatı hakkı merak ediliyor. Emekli çalışan olup uzun süre aynı işyerinde çalışanlar istifa ederek işinden ayrılmak istediklerinde kendilerine kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceğini yada hangi şartlarda kıdem tazminatı hakkı sağlandığını araştırıyorlar. 

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATI HAKKI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, Posta'da yer alan köşesinde emekli çalışanların kıdem tazminatına dair bir soruya yanıt verdi. Bir kişi üzerinden genel bir açıklamada bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı istifa durumunda tazminat ödemesinin hangi durumlarda olduğunu açıkladı. Bu kapsamda tüm emekli çalışanlar için örnek teşkil eden açıklamada SGK Uzmanına sorulan soru ve verilen yanıt şu şekilde;

Bir soru üzerinden yanıtladı

Emekli bir çalışan çalışma durumu hakkında "Emekli çalışanım. 8 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. İşten ayrılmak istiyorum." bilgilerini verdi. Açıklamasının devamında ise "Kıdem tazminatını alabilir miyim?" sorusunu sordu. 

O açıklama

Sosyal Güvenlik Uzmanı sorusunun ilk kısmında emekli çalışanların kıdem tazminatına ilişkin genel kuralları hatırlattı. Bu noktada "Çalışan emekli kendi isteği ile işinden ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. Çalışan emeklinin kıdem tazminatı alabilmesi için iş akdinin; ya işverence haksız yere ya da kendisince haklı bir nedenle feshedilmesi gerekir." bilgilerini verdi. 

İstifa durumunda kıdem tazminatı alınabilmesi için ise hangi koşulların oluşmasına ilişkin "Primin gerçek ücret üstünden ödenmemesi, yıllık izin kullandırılmaması, mobbing (psikolojik şiddet) uygulanması gibi fiiller, çalışana iş akdini haklı nedenle fesih hakkı verir. Bunlardan dolayı iş akdinizi feshederseniz kıdem tazminatı alabilirsiniz. Aksi halde alamazsınız." bilgisini verdi. Emekli çalışanlar kendi durumlarını bu iki ayrı açıklama kapsamında değerlendirebilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@