Emekli ve Memur Maaşlarına Yeni Zam Formülü! Erken Zam ve Seyyanen Zam Gündemde!

Asgari ücret zammının ardından emekli ve memurlar gelecek zam açıklamasını büyük bir heyecanla beklemeye başladılar. İşte yeni zam ve maaş formülü!

Finans 21.12.2021 - 13:04 21.12.2021 - 13:04 Elif İşçi

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından maaşlar ile ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Asgari ücret zammının yeterli olup olmadığı tartışılırken aynı zamanda emekli ve memurlar da maaşlarını merak etmeye başladılar.

Emekli ve memurlar için yapılacak açıklamalar büyük bir heyecanla beklenmeye başladı. Ocak zammı hakkında geçtiğimiz günlerde ek protokol için  bir mutabakat oluşturulmasına karar verilmişti. Özellikle emekli ve memurlar maaşları hakkında nasıl bir düzenleme yapılacağını merakla beklemeye başladılar.

EMEKLİ VE MEMURLAR İÇİN YENİ MAAŞ FORMÜLÜ TARTIŞILIYOR!

Emekli ve Memur Maaşlarına Yeni Zam Formülü! Erken Zam ve Seyyanen Zam Gündemde!

Her ne kadar gelen zamları karşılamasa dahi asgari ücrete son 50 yılın en büyük zammının verildiği biliniyor. Bu gelişmenin hemen ardından memur ve memur emeklileri heyecanlı bekleyiş başladı. Toplu sözleşme zammının üzerine yeni zamların eklenmesi bekleniyor. Bununla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri gelen zamlara yetişebilmek için seyyanen zam beklentisi içerisine girdiklerini ifade ettiler.

Memurlar ise toplu sözleşme zammı anlaşmaları ile 2022 yılında yüzde 5+7 oranında enflasyon farkı alınması bekleniyor. Ancak memurlar sendikası ise bu süreçte toplu bir ek sözleşme zammı daha verilmesini talep ettiler.

YENİ ZAM ORANI YÜZDE 16 OLABİLİR!

Memur maaşları için çeşitli formüller gündeme geliyor. Enflasyon artışı ve toplu zamlar ile birlikte memur zammının yüzde 16 seviyelerine çıkabileceği de ihtimaller arasında yer alıyor. Bir diğer ihtimal ise sosyal destek sağlanması için maaşlara seyyanen zam yapılması yönünde. Bu zammın ise asgari ücret zammına ve enflasyon ücretlerine uygun olarak yapılması planlanıyor.

Maaş zamlarının erkene çekilmesi de gündemde. Temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7 oranındaki zammın hem artırılıp hem de Temmuz ayının öncesine alınması diğer ihtimaller arasında yer alıyor.

MEMUR EMEKLİLERİ DE ZAM BEKLİYOR

Toplu sözleşme zamlarının yanı sıra memur emeklileri de yeni iyileştirmeler ve zamları bekliyorlar. Yapılacak olan zamların sonrasında kesin zamların belirlenmesi bekleniyor. Henüz kulislerde bazı rakamlar konuşulmasına rağmen ortaya çıkan kesin rakamlar bulunmuyor. SSK ve Bağkur emeklileri ise enflasyon zammının iyi haber olarak verilmesini bekliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@