Emekliler dikkat ikramiye dolandırıcıları iş başında! Telefona mesaj gönderiyorlar

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin mesaj gönderen dolandırıcılar emeklilerin bilgilerine erişmeye çalışıyorlar. SİBERAY konuya dair uyarı mesajı yayımladı.

Gündem 28.04.2022 - 16:54 28.04.2022 - 16:54 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından emeklilere, dul ve yetimlere ödenen bayram ikramiyelerine ilişkin ödeme takvimi belli olmuştu. SSK Bağkur ve Emekli Sandığı emeklileri için ödemeler 27 Nisan tarihinde başlamış 28 ve 29 Nisan'da devam edeceği açıklanmıştı. Bakan Vedat Bilgin ödemelerin geçen seneki tutarla aynı oranda olacağını 1100 TL ödeneceğini ilan etmişti. 

EMEKLİLERE SİBERAY'DAN DOLANDIRICILIK UYARISI

Emeklilerin ikramiyelerine dair yapılan resmi açıklamaların ardından ise bir dolandırıcılık grubunun oyunu ortaya çıktı. Dolandırıcılar emeklilerin cep telefonla bir SMS gönderiyorlar. Bu mesajda ikramiyelerin yattığını onaylamak için internet bağlantısına tıklamaları isteniyor. Eğer vatandaşların telefonlarına gelen mesajdaki bağlantıya tıklamaları durumunda dolandırıcıların kurduğu tuzak çalışmaya başlıyor. 

SİBERAY EMEKLİ VATANDAŞLARIN NE YAPMALARI GEREKTİĞİ KONUSUNDA UYARI

SİBERAY'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada emekli vatandaşların telefonlarına gelen mesajları hatırlattı. Bu mesajlara karşı çok dikkatli olunması gerektiği ifade edilen uyarı açıklamasında "Bayram ikramiyeniz tanımlandı, hemen onaylayın' şeklinde gönderilen mesajlar ve linkler, kişisel ve finansal bilgilerinizi ele geçirme amaçlıdır. Bu tür mesaj ve içeriklere itibar etmeyin" açıklaması yapıldı. 

Bir Uyarıda Bağış Yapmak İsteyenler için Oldu

SİBERAY'ın bir uyarısı da sosyal medya üzerinde bağış yapılması adına oluşturulan sahte sosyal medya hesapları olduğu ifade edildi. Bağış yapmak isteyenlerin tuzağa düşürüldüğü bu sahte hesaplara hakkında SİBERAY "Bağış ya da yardım toplamaya çalışan sahte sosyal medya hesaplarına ve mesaj yoluyla iletilen sahte linklere karşı dikkatli olun. Doğrulayamadığınız taraflarla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın" denildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@