>

Emekliler Dikkat! Sıfır Oranlı Emlak Vergisi İle Vergi Muafiyeti Hakkından Yararlanabilirsiniz

Emeklilere emlak vergisi muafiyeti ile geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi geldi! Milyonlarca emekli haklarını tam olarak bilmediği için emlak vergisi ödemeye devam ederken sıfır oranlı emlak vergisi uyarısı geldi. Tek evi olan emekliler emlak vergisi öder mi, vergi muafiyeti şartları neler, kimler vergi öder, kimler emlak vergisi ödemez?

Emekliler Dikkat! Sıfır Oranlı Emlak Vergisi İle Vergi Muafiyeti Hakkından Yararlanabilirsiniz

Emlak vergisi son ödeme tarihi yaklaşırken milyonlarca emekliye kritik vergi muafiyeti uyarısı geldi. Emlak Vergisi birinci taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibari ile sona ererken tek evi olan emekliler için sıfır oranlı emlak vergisi hatırlatılması yapıldı.

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Tüm vergi türlerinde olduğu gibi devlet emlak vergisi için de vatandaşların mağdur olmaması adına bazı muafiyet şartları tanımakta olup emlak vergisi için de aynı durum söz konusudur. Emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlannan kişilere vergi tahakkuku yapılmamakta olup bu uygulamaya sıfır oranlı emlak vergisi adı verilmektedir.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Emlak vergisi ödemesinde belirli kişilere muafiyet hakkı tanınmakta olup Türkiye sınırları içerisinde konut, bahçe, bağ, tarla, arsa gibi taşınmaz malı olan herkes muafiyet hakkından yararlanmadığı sürece emlak vergisi ödemekle yükümlü tutulmaktadır.

Yanı taşınmaz malı olup muafiyet şartından yararlanmayan kişiler emlak vergisi öderken, taşınmazı bulunmayan ya da muafiyet hakkından yararlanan kişiler ise emlak vergisi ödemez.

Emekliler Dikkat! Sıfır Oranlı Emlak Vergisi İle Vergi Muafiyeti Hakkından Yararlanabilirsiniz - Resim 1

Emlak haberleri, TOKİ projeleri, kredi haberleri ve bankaların kredi kampanyalarını takip etmek için uygulamalarımızı indirebilirsiniz...

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?

Ülkemizde emeklilere, ev hanımlarına, işsiz kişilere, gazilere, şehidin dul eşi ve yetimlerine emlak vergisi muafiyet hakkı tanımmakta olup vergi muafiyeti şartları;

Sahip olunan evin tek konut olması,

Konutun büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması,

Emekli olanlar için emekli maaşı dışında, diğer kişiler için ise hiçbir geliri bulunmaması şartıdır.

TEK EVİ OLAN EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ, EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ VAR MI?

Yukarıdaki şartları taşıyan emekliler emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğu için vergi ödememekte olup bu haktan haberdar olmadığı için para ödemesi yapan kişiler ise bağlı oldukları belediyeye giderek geriye dönük 5 senelik ödemiş oldukları emlak vergisini geri iade alabilmektedir.

Tek evi olan emeklinin bu evi kiraya vermesi durumunda emlak vergisi ödeme mecburiyeti ortaya çıkmakta olup ancak emekli kendisi de bir başka evde kiracı konumdaysa yine vergi muafiyeti kapsamına girmektedir.