Emeklilere 1.325 TL Fazladan Ödeme! Emekli Maaşlarına Asgari Ücret Zammı Teklifi!

Yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından emekli vatandaşların maaşları enflasyon karşısında oldukça değer kaybetti. Geçim sıkıntısı yaşayan emekliler için asgari ücret zammı önerisi gelmeye başladı.

Finans 25.09.2021 - 08:25 25.09.2021 - 08:32 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi çok kritik bir süreçten geçiyor. Pandemi etkisi ve yapısal sorunlarla beraber Türkiye ekonomisinde büyük bir sarsıntı meydana geldi. Dolar karşısında eriyen Türk lirası vatandaşların cebindeki paraların kıymetinin de düşmesine neden oldu. Hayat pahalılığı karşısında özellikle dar gelirli aileler zor bir dönemden geçmeye başladılar. Bu kapsama giren emekliler ise ay sonunu değil ay ortasını bile getiremiyorlar.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ZAM TALEBİ

Tüm bu ekonomik gelişmelerle beraber özellikle emekli vatandaşlar kendilerine bir iyileştirme yapılmasına dair beklenti içerisine girdiler. Yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun aylık maaşları 2.500 TL'nin altında kaldı. Asgari ücretten bile düşük aylıklarıyla geçinmeye çalışan emekliler en azından en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesini talep ediyorlar.

emekli maaş zammı

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI İÇİN KANUN TEKLİFİ

Emeklilerin sesine kulak veren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de bu konuda bir kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. En düşük emekli aylığının 1.500 TL olduğunu ifade eden Milletvekili Levent Gök, “1.500 TL ile geçinmeye çalışan ve sayıları milyonları bulan emekli vatandaşımız var. Bu maaşlarla insan onuruna yakışır bir şekilde yaşanmayacağını herkes biliyor. En azından en düşük emekli aylığı asgari ücretle eşitlenmeli ve 2.825 TL'ye çıkarılmalıdır.” dedi.

ESKİ SİSTEM OLSAYDI EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3.000 TL OLACAKTI

Emeklilik sisteminde yapılan değişikliklerle emeklilerin mağdur edildiğini söyleyen Ankara Milletvekili Levent Gök, “Toplumun bütün kesimlerinin mağdur edildiğini görüyoruz ama en büyük mağduriyeti de emekli vatandaşlarımız yaşıyor. Yapılan değişikliklerle emekli olabilmek için çalışma süreleri uzatıldı.

Ayrıca hem emekli yaşı yükseltildi hem de maaş bağlama oranlarında düşürülme uygulandı. Eski sistem olsaydı en düşük emekli maaşı 1.500 TL değil 3.000 TL olacaktı. Şu anda 8 milyon emekli vatandaşımız asgari ücretin altında maaş almak zorunda bırakıldı.” ifadelerini kullandı. 

EMEKLİ MAAŞLARINA ASGARİ ÜCRET ZAMMI YAPILIR MI?

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifine göre emekli maaşlarına zam yapılarak asgari ücretle eşitlenmesi öngörülüyor. Bu kanun teklifi kabul edilir ve uygulamaya sokulursa en düşük emekli maaşı olan 1.500 TL yerine 2.825 TL maaş ödemesi yapılacak. Ayrıca tüm emekli maaşlarına da kademeli bir zam uygulanmış olacak. Ancak bunun için kanun teklifinin ilgili komisyonda kabul edilip görüşülmeye başlanması gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@