Emeklilere 4.253 TL Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiye tutarlarına zam yapılması konusu gündemde. CHP'nin sunduğu teklif ile ikramiyelerin 4.253 TL'ye çıkması söz konusu olabilecek.

Finans 16.02.2022 - 09:35 16.02.2022 - 09:35 Büşra Uluşen

Devlet tarafından son birkaç yıldır ramazan ve kurban bayramı öncesi emeklilere ikramiye ödemesi yapılıyor. Bayram ikramiyesi ile emekli vatandaşların bayram süresince maddi zorluk çekmemesi ve harcamalarını daha rahat yapması hedefleniyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Meclis'e emeklilere verilen bayram ikramiyesine ilişkin kanun teklifi sundu. Teklifte, '' Ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olan ve maaş zammı sonrasın da beklentileri karşılanmayan emeklileri, bayram ikramiyelerinin artırılması kesin bir zorunluluk haline gelmiştir. Emekli ikramiyesi, asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır '' denildi.

EMEKLİLERE 4.253 TL BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENECEK Mİ?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis'e sunduğu kanun teklifi ile emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında verilen ikramiye tutarının 1.100 liradan 4 bin 253 liraya çıkarılmasını talep etti. Emeklilerin maaş zamları ile beklenileni alamadığını, sürecin artık açlık ve muhtaçlığa doğru gittiği belirtilerek ikramiyelere zam istedi. 

ömer fethi gürer

Teklifin gerekçesi olarak geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin yaşanan enflasyon artışı nedeniyle aldıkları maaş zammının yok olduğu, ek zam beklentileri olsa da zam yapılmadığı belirtilerek, emeklilerin alabildiği ürünlerin her geçen gün azaldığı, ekonomik krizden en çok emeklilerin etkilendiği ve bu nedenlerle bayramda verilen ikramiye tutarının 4 bin 253 TL'ye çıkarılmasının oldukça önemli olduğu ifade edildi. 

CHP tarafından Meclis'e sunulan kanun teklifi, şu an yalnızca teklif konumunda. Eğer Meclis bu teklifi gündeme alır ve teklif yasalaşır ise emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında verilen 1.100 TL'lik ikramiye, asgari ücret seviyesine çıkarılarak 4 bin 253 TL olarak ödenebilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@