Emeklilere Ramazan Bayramı Öncesi Zamlı İkramiye Jesti İçin Meclis Düğmeye Bastı!

Mİlyonlarca emekliye gerçekten bayram ettirecek zamlı bayram ikramiyesi müjdesi için TBMM'de ilk adım atıldı, kanun teklifi meclise sunuldu! Emekliye bayram ikramiyesi 2022 ne kadar, ne zaman yatacak?

Finans 13.02.2022 - 13:20 13.02.2022 - 13:29 Gülcan Özer

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, meclise sunuldu. Antalya Milletvekili Rafet Zeybek imzası ile meclise sunulan kanun teklifi kapsamında emeklilerin yılda iki defa aldığı bayram ikramiyelerinin en düşük emekli aylığı seviyesine çıkarılması talep edildi. 

Kanun teklifi meclis komisyonuna sunulurken söz konusu teklifin 15 günlük ara veren mecliste Pazartesi günü başlayacak olan yeni çalışmalar kapsamında görüşmeye alınması bekleniyor. Kanun teklifinin Ramazan Bayramı öncesi meclisten geçirilerek yasalaşması durumunda emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyesi 2022 için zamlı ödeme yapılacak. 

2022 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Hatırlanacağı üzere emekliye bayram ikramiyesi ödemeleri ilk olarak bin TL olarak başlanmış, yapılan yoğun zam talebi sonrası rakam 1.100 TL seviyesine çekilmişti. Ekonomide yaşanan dalgalanma ve yükselen enflasyon rakamları nedeni ile emekliler bu sene ikramiye tutarına zam talep etmişti. Kanun teklifi ile değişiklik yapılmazsa bu durumda emekliye bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı ikramiye tutarı yine 1.100 TL olarak ödenecek.

chp kanun teklifikanun teklifi metni

ZAMLI EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ RAMAZAN BAYRAMINDA KAÇ TL ÖDENECEK?

Antalya Milletvekili Rafet Zeybet tarafından verilen kanun teklifinin yasalaşması durumunda ise emeklilere bayram ikramiyesi en düşük emekli aylığı seviyesine çekilmesi sağlanacak. Böylelikle bayram ikramiyesi tutarı her sene otomatik olarak maaş zammı ile beraber yükselirken 2022 yılı içinde 1.100 TL yerine 2 katı zamlanarak 2 bin 500 liraya çıkacak. 

emekli ikramiyesi 2022

EMEKLİ İKRAMİYESİ 2022 NE ZAMAN YATACAK, RAMAZAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYE ÖDEME TARİHİ BELLİ Mİ?

Türkiye bu sene Ramazan Bayramı'nı 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü kutlayacak. Normalde yarım gün tatil olan Arefe günü ise bu sene 1 Mayıs İşçi Bayramı gününe denk gelmesi nedeni ile tam gün tatil olacak. Her sene Ramazan Bayramı emekliye bayram ikramiyesi ödemeleri bayramdan önce yapıldığı için Nisan ayının son haftası içerisinde yani yine bayramdan önce ikramiyelerin hesaplara yatırılması bekleniyor. 

Bu nedenle ödemelerin emeklilik numarasına göre 24 Nisan 2021 Pazartesi günü başlaması ve tahsis numarasına göre kademeli olarak Cuma gününe kadar tamamlanabileceği belirtilirken emekli ikramiyesi tutarı ise kanun teklifine göre şekillenecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@