Emeklilere Son 30 Yılın Rekor Zammı! Talimat Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari Ücret Jestinden Daha Büyük

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına talimat verdiği ve zam oranlarının nasıl belirleneceğine ilişkin formüllerin belli olduğu iddia edildi. Eğer iddialar doğruysa emekliler bayram edecek.

Finans 20.12.2021 - 10:56 20.12.2021 - 10:56 Mustafa Karagöz

Emeklilerinin 2022 yılı maaş zam oranlarına dair çok önemli bir iddia geldi. Sabah Gazetesi'nde yer alan bir haberde; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına dair bir talimat verdiği ifade edilirken zam oranlarının bu talimata göre belirleneceği iddia edildi. Emekli maaşları ile ilgili iddiaların doğru olması durumunda ise emeklilerin istediği oranda zam ceplerine girecek. İşte ilan edilen rakamlar. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EMEKLİ MAAŞ TALİMATI

Sabah Gazetesinde milyonları ilgilendiren haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına ilişkin Çalışma Bakanlığı'na zam oranlarının nasıl uygulancağına ilişkin bilgi verdiği öne sürüldü. Bu talimat kapsamında çalışmaların yürütüleceği ve Ocak ayında zamlı maaş alacak olan milyonlarca emeklinin bu formül üzerinden maaşlarının hesaplanacağı iddia edildi. Gündeme gelen zam oranı formülünde ise iki ayrı zam uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maaş zamları ile ile ilgili olarak yüzde 25 net zam istediği bu zammın üzerine ise emeklilerin standart emekli maaş zammının ekleneceği öne sürüldü. Kabaca bir hesap ile bu zam formülü ile emekli maaşlarına yüzde 35'in üzerinde hatta yüzde 40'a yakın zam yapılmış olacak. 

erdoğan emekli maaş zammı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN EMEKLİLERE JESTİ YÜZDE 25

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği zam oranı uygulanırsa emekli maaşlarına yüzde 25 oranında net zam yapılacak. 

İkinci olarak maaşlara yansıyacak olan zam oranı ise enflasyon farkından kaynaklı olacak. SGK ve Bağkur emeklileri doğrudan enflasyon oranı kadar zam alacaklar. Enflasyon oranlarının ise yüzde 25 bandının üzerinde olması bekleniyor. 

İŞTE MAAŞLARA YANSIYACAK ENFLASYON ZAMMI

Yüzde 25'lik Cumhurbaşkanı Erdoğan zammının dışında maaşlara 6 aylık enflasyon oranları da eklenecek. SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar için enflasyon kapsamında ne kadar zam yapılacağı az çok belli oldu. 

Enflasyon oranları yılın son 5 ayında yüzde 10.4 çıkmasının ardından Aralık ayında oluşacak veriler bekleniyor. Aralık ayı verileri ile enflasyon kapsamında en az yüzde 13'lük zam bekleniyor. 

erdoğan emekli maaş zammı 2

NET ZAM YÜZDE 38 BANDINDA OLABİLİR,

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Enflasyon zammı ile birlikte maaşlara yüzde 25 + yüzde 13 ile yüzde 38 oranında zam yapılabilir. 

KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Yüzde 38'lik formül gerçekleşirse eğer; aylık maaşı 1.500 TL olan bir emekliye 570 TL zam yapılacak ve maaşı 2.070 TL olacak. Maaşı 2000 TL olan bir emekli ise 760 TL zam alacak ve maaşı 2.760 TL olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@