Emeklilerin Gönlü Bayramda 3.300 TL İkramiyeyle Mi Alınacak! Dev Zam Oranı Kulislere Sızdı

Emeklilere bayramdan önce ödenecek olan bayram ikramiyelerinde dev zam beklentisi oluştu. Kulislerde yer alan iddialar gerçekleşirse emekliler bayramdan önce çok ciddi bir oranda ikramiye alacaklar.

Finans 07.04.2022 - 11:15 07.04.2022 - 11:15 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emekli vatandaşların gözü kulağı bayramdan önce ödenecek olan ikramiyelerde. Ramazan Bayramı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi hesaplarda olacak ikramiyeler için ise ciddi oranda zam yapılması bekleniyor. Kulislerden gelen haberlerde zam oranın belirlenmesinde birkaç etmen kullanılabilir. Henüz net olmayan bu artış oranlarına dair tüm zam formüllerini ve alınabilecek ikramiye tutarlarına dair ise bazı formüller kulislerden sızdı. İşte emekliler için ilan edilen o veriler. 

EMEKLİ ÖDEMELERİNE ASGARİ ÜCRET ZAM AYARIYLA ÇİFTE BAYRAM

Bilindiği üzere emekli bayram ikramiyeleri halen 1100 TL. Ancak bu rakamın Ramazan Bayramından önce düzenlenmesi ve artırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ne kadar zam yapılacağına ilişkin resmi açıklama gelmezken bazı formüller basına sızmış durumda. Bu formüllerin ilki emekli ikramiyelerine asgari ücret zam oranı tutarında artış sağlanması. 

emekli bayram ikramiyesine asgari ücret ayarı 2

Asgari Ücret Zam Oranında Artış Yapılırsa

Emeklilerin alacakları ödemelere asgari ücret tutarında bir artış sağlanması demek, ikramiyelerin yüzde 50 oranında artması anlamı taşıyor. Asgari ücrete 2022 yılı başında yapılan yüzde 50.3'lük zam oranının aynı şekilde emekli ikramiyeleri için de geçerli olabileceği belirtiliyor. Bu beklenti gerçekleşirse;

Ramazan Bayramı öncesi emekliler ikramiye olarak 1665 TL ödeme alacaklar. Bu ödemenin Kurban Bayramında da ödeneceği düşünülürse toplam ödenecek olan rakam 3300 TL olacak. 

EMEKLİ İKRAMİYELERİNE TÜFE DÜZENLEMESİ 

Emeklilerin alacakları bayram ikramiyeleri için bir başka formül ise enflasyon oranlarına göre bir düzenleme yapılaması.

emekli bayram ikramiyesine asgari ücret ayarı 1

Bir önceki dönem emekli ikramiyelerinde uygulanan formül uygulanırsa; emekli ikramiyelerine bir önceki yıl sonunda oluşan enflasyon oranında zam yapılabilir. Bunun anlamı ise 2021 yılı sonunda oluşan enflasyon oranı emekli ikramiyesi zammı olabilir. Bu durumda emekli ikramiyelerine yüzde 36 oranında zam yapılır. Yüzde 36'lık zam tutarı 1100 TL olan emekli ikramiyelerinin yaklaşık 397 TL artması anlmaına gelir. Bu formül uygulanırsa;

Emekliler Ramazan bayramı öncesinde 1497 TL ikramiye ödemesi alır. Kurban Bayramında aynı tutarda ödeme alacak olan emeklilerin iki bayramda toplam 2994 TL ikramiye almış olacaklar. 

EN YÜKSEK ÖDEME ÜÇÜNCÜ FORMÜLDE

Üçüncü formül ise emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında ödenecek olan iki ikramiyenin güncel asgari ücret kadar olması. Yani iki bayramda toplam 4.250 TL ödenmesi. Bu formül ile emeklilerin Ramazan Bayramında 2.125 TL, Kurban Bayramında 2.125 TL almaları planlanıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@