Emeklilerin Maaşları Temmuz 2022'de Ne Kadar Zamlanacak? İlk Rakamlar Geldi

En düşük emekli maaşı Temmuz 2022'de ne kadar olacak? Emeklilere ek zam yapılacak mı? Emekli maaşları için enflasyon oranları yüzde kaça çıkacak? SGK Bağkur emeklileri için zamlı maaş hesabı...

Finans 05.02.2022 - 10:38 05.02.2022 - 10:42 Mustafa Karagöz

SGK ve Bağkur emeklilerine ne kadar maaş zammı yapılacağına ilişkin beklentiler enflasyon oranlarının ilk aydan yüzde 11.10 çıkmasının ardından değişti. SGK ve Bağkur emeklilerinin maaş zam detayları ile ne zaman yüzde kaç maaş zammı alacağına ilişkin ilk beklentileri aktarıyoruz. 

SGK BAĞKUR EMEKLİLERİNE İLK AYDAN ZAM

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde 2022 yılının enflasyon verilerini açıklamıştı. Ocak ayında enflasyon oranlarının çok yükseldiğini ilan eden TÜİK aylık baza enflasyonun yüzde 11.10 olduğunu bildirdi. TÜİK enflasyona ilişkin veri açıklamasında "TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre ,10, bir önceki yılın Aralık ayına göre ,10, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,69 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,58 artış gerçekleşti." açıklamasında bulundu. 

TÜİK verilerinin ardından bir sonraki önemli açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den geldi. Nebati Japonya'da bir gazeteye verdiği röportajında enflasyon oranlarına ilişkin beklentisini açıkladı. Enflasyon oranlarının Nisan ayına kadar yükseleceğini öngören Bakan Nebati yılsonuna doğru ise enflasyonun düşeceğini tahmin etti. 

İşte SGK ve Bağkur Emeklilerini İlgilendiren Kısım

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşların maaşlarına yapılacak zamlar yılda iki defa ve enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 

SSK, Bağkur emeklileri için ilk zam Ocak - Haziran arasında oluşan enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Bu dönemde oluşan 6 aylık enflasyon oranlarıyla aynı zam oranı Temmuz'da maaşlara yansıyor. 

İşçi ve esnaf emeklisi için ikinci zam ise Temmuz Aralık ayları arasında oluşan enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Zam oranı ise Ocak ayında maaşlara yansıtılıyor. 

TEMMUZ 2022 DÖNEMİ İÇİN İLK RAKAMLAR

Temmuz 2022 döneminde emekli maaşlarına yapılacak zam; Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak enflasyon oranlarına göre belirlenecek. Ocak ayı enflasyon oranı ise yüzde 11.10 olarak kesinleşti. Geriye kalan 5 aylık süreçte de enflasyon oranları açıklandıkça zamlar belli olmaya başlayacak. 

Ancak uzmanlar enflasyonda yüksek rakamların devam edeceğini öngörüyorlar. 

İlk aydan yüzde 11 olan enflasyon oranları Temmuz'a kadar artarak devam ederse maaşlara çok ciddi bir ikinci zam yapılacak. Emekliler sadece Ocak ayı enflasyonu ile en az 252 TL maaş zammını garantiler. Bu rakamın çok daha artacağı tahmin ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@