Emeklilik Bekleyenler! EYT'de Tarih Öne Mi Çekildi? Yasa TBMM'ye Ne Zaman Gelecek?

Çalışma Bakanlığı'nın 2022 EYT düzenlemesi için tarihin öne çekildiği tahminler gündeme geldi. EYT Yasası ne zaman, nasıl çıkacak, kimler emekli olacak? İşte bu sorulara gelen ilk yanıtlar.

Finans 14.02.2022 - 10:21 14.02.2022 - 10:21 Mustafa Karagöz

EYT ile emeklilik bekleyenler için gündem çok yoğun. Düzenlemeye ilişkin ünlü gazeteciler açıklamalarda bulunarak yasanın ne zaman ve hangi şartlarda çıkacağına dair elde ettikleri bilgileri kamuoyu ile paylaşıyorlar. Basında yer alan düzenleme detaylarına ve eyt yasası için konuşulan tarihe dair ayrıntıları araştırdık. İşte milyonlarca EYT'li için son gelişmeler. 

EYT İLE EMEKLİLİK BEKLEYENLE İÇİN SON GELİŞMELER

EYT ile emeklilik bekleyenler için en son gelişme düzenlemenin tarihine ilişkin oldu. Haftasonunda Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bir açıklamada bulunarak EYT Yasası öncesinde ele alınacağı açıklanan 3600 ek gösterge düzenlemesi için tarih verdi. Beklenenden daha önce çıkacağı gözlemlenen düzenleme için Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Mart ayını işaret etti. 

eyt ile emeklilik son gelişmeler 14 şubat

Basında yer alan açıklamada 3600 ek gösterge düzenlemesine dair "Önümüzdeki hafta da toplantısını yapacağız, 3600 meselesinin. Önümüzdeki haftanın günlerinde Memur-Sen, o toplu sözleşmeye imza koyan sosyal ortağımız olarak o masada olacak, biz orada müzakere edeceğiz. 3600’ü de en adil bir şekilde çalışanların hukukunu, hakkını ve emeklerini gözeten bir şekilde düzenleyeceğiz" ifadelerine yer vermişti. Bu ifadelerin ardından 3600 ek gösterge düzenlemesinin çok kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor. 

EYT Yasası için Tarih

EYT düzenlemesinin önünde yer alan en önemli çalışma 3660 ek göstergeydi. 3600 ek gösterge düzenlemesi için sürecin mart ayında tamamlanması ile Çalışma Bakanlığı, EYT Yasası için adım atabilir. Çalışmaların başlamasıyle birlikte detayların da belli olması ve açıklanması beklenecek. 

eyt-ile-emeklilik-son-gelişmeler-14-şubat2

HANGİ EMEKLİLİK FORMÜLLERİ GÜNDEMDE 

EYT ile emeklilik bekleyenler için en büyük beklenti; 50 yaş şartı olmak üzere 5000 gün prim, 6000 prim gün yada 7000 prim gün şartını sağlayanlar anında emekli edilmesi şeklinde. Ancak düzenlemeye dair eksik maaşla daha erken emeklilik yöntemini içeren Finlandiya ile Almanya Modelleri de gündemde. Bir diğer yöntem ise kademeli emeklilik formülü. 

Uzmanlar EYT düzenlemesine ilişkin tahminlerinde ilk etapta yaklaşık 700 bin 800 bin kişinin emekli edilmesini bekliyorlar. Ancak ilk grupta kimlerin yer alacağına ilişkin belirleyici olan şartların esnetilmesi veya sıkılıştırılması ile emekli edilecek kişi sayısı değişebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@