>

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplanırken, ödenen prim gün sayıları ve işe başlama tarihi önemlidir. Emeklilik yaşı hesaplanırken bu iki faktöre dikkat edilir.

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?
Emeklilik hesaplanırken, ödenen prim gün sayıları ve işe başlama tarihi önemlidir. Emeklilik yaşı hesaplanırken bu iki faktöre dikkat edilir. Her ne kadar günümüz yasasına göre işe başlama tarihi önemli sayılmasa da sorgulama işlemleri sırasında karşımıza çıkan ilk seçenekler arasındadır. Hesaplama işlemi e- devlet üzerinden, Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) internet sitesi üzerinden ya da Sosyal Sigortalar Kurumuna gidilerek hesaplatmak, kaç yaşında emekli olacağını öğrenmek mümkündür.

E- devlet üzerinden hesaplama yapılırken önce sisteme giriş yapılır. Ardından arama çubuğuna “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” yazılır. Açılan sayfada çıkan sigorta kodunuz (4A, 4B, 4C) seçilir ve hizmete başlama tarihi de yazılarak ileriye gidilir. Çıkan sayfada emekli olacağınız yaş ve prim gün sayınız yazmaktadır. Bu şekilde emeklilik hesaplama işlemini tamamlamış olursunuz.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) internet sitesi üzerinden hesaplama yapılırken siteye girilerek “Ne Zaman Emekli Olurum?” sayfasına tıklanır. Açılan sayfada cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayınız, 3600 günün doldurulduğu tarih bilgilerinden sizin çalışma şekliniz emekli olma sürecinize uygun olanlar doldurularak gönder butonuna basılır. Açılan sayfada ne zaman emekli olacağınıza dair bilgiler gösterilecektir.

Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik maaşı hesaplama işlemi yapılırken, hangi emekli maaşı türüne göre hesaplanacağı belirlenmelidir. Bu işlem e- devlet tarafından ya da Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından online yapılabilmektedir.

E- devlet uygulaması üzerinden yapılan maaş sorgulama, emeklilik türünüz (4A, 4B, 4C) seçildikten sonra hepsinin açılacağı sayfa farklıdır. 4A ile emekli olacaksanız herhangi bir bilgi girmeye gerek kalmadan emekli maaşı dokümanlarınız karşınıza çıkacaktır. 4B ile üzerinden emekli olacaksanız sayfaya girdiğinizde sizi kurum bilgisi seçeneği karşılayacaktır. Burada Esnaf mı yoksa Tarım üzerine çalışan mı olduğunuzu belirterek sorgula seçeneğine basılır. Gelecek olan sayfa maaş bilgilerinizi verecektir. Son olarak 4C üzerinden maaş sorgularken de yine 4A’da olduğu gibi herhangi bir bilgi girmeye gerek kalmadan tek bir sayfa üzerinden istenilen bilgilere ulaşılır.

Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi üzerinden sunduğu online emeklilik hesaplama da ise sgk.gov.tr/AylikHesap sayfasına girilir. Bu da karşımıza çıkan maaş sorgulama motorunda istenilen bilgileri (T.C. Kimlik No, SSK Sicil Numarası, Baba adı, Nüfus İl, Doğum Tarihi) girerek sorgulama seçeneğine basılır. Açılacak olan sayfada emeklilik maaşı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. SSK sicil numaranız ile giriş yapacağınız için hangi türden emekli olduğunuz fark etmeksizin istenilen sonuca direkt ulaşılacaktır.

Engelli Emeklilik

Engelli emeklilik, doğuştan ya da sonradan oluşan engelden dolayı kişilere tanınan erken emeklilik olanağıdır. Engelliler için emeklilik hesaplaması engelin nasıl olduğuna bakılmaksızın %40 oranında olması halinde ve belirlenen şartları karşılaması durumunda, ödenen prim ve yaş kriterlerine göre yapılır. E- devlet üzerinden ya da Sosyal Sigortalar Kurumu internet sayfası üzerinden hesaplanabilir. Engellilik durumunun kanıtlanabiliyor olması şartlar arasında en önemlisidir.

Yurtdışı Emeklilik

Yurtdışı emeklilik sistemi, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının orada vermiş oldukları hizmet kapsamında Türkiye’de Sosyal Sigortalar Kurumuna borçlanma durumudur.

Bu borç ile gerekli prim ödemeleri yapılarak Türkiye’de emekli olmaya hak kazanırlar. Emeklilik hesaplamalarını da e- devlet ve SGK internet sitesi üzerinden yapabilirler.

Yurtdışı Emekliliği İçin Gereken Belgeler

Yurtdışı emekliliğini sağlamak için istenen evraklar şu şekilde verilebilir:

  • Çalıştığı ülkeye bağlı hizmet kartı ya da sigorta kartı bulunması gereklidir.

  • Pasaportta bulunan çalışma izni belgesi.

  • Çalıştığı işyerine ait belgeler

  • Yurtdışı hizmet borçlanma talep formu ilgili kuruluşlara verilmelidir.