Emeklilik Hesaplaması Yapanlar İçin İşin Anahtarı Açıklandı! 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz

Erken emekli olmanın kolay yolları için yeni formül açıklandı. Emekli maaşını yükseltmek ve erken emekli olmak isteyenler için son dakika haberi! 8 yıl erken emeklilik kimleri kapsıyor?

Finans 06.10.2021 - 11:40 06.10.2021 - 11:43 Gülcan Özer

Bütün çalışanlar emeklilik hayali ile iş hayatına devam ederken erken emeklilik için aranılan formül açıklandı. Erken emekli olmak ve daha yüksek emekli maaşı almak isteyen kişiler arayışlarını sürdürürken emeklilik için Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş yeni açıklamalarda bulundu. 

Malulen emeklilik konusunda yaş şartı aranmadığını belirten Ateş, 8 sene erken emeklilik hakkında da merak edilen soruları yanıtladı. Peki, erken emekli olmanın yolları ve şartları nelerdir, kimler erken emekli olacak, 8 yıl erken emeklilik kimleri kapsıyor?

8 YIL ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ! ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Erken emeklilik konusunda gelen soruları yanıtlayan Ateş emekli aylığını yükseltmek ve erken emekli olmak isteyen esnafların SSK'dan malulen erken emekli olma imkanına sahip olduklarını belirterek "Buna göre, 1800 gün primi ödenen ve on yıl sigortalılık süresini dolduran esnafa da işçiler gibi sağlık raporu ile yaşı beklemeden aylığa bağlanabiliyor. Malulen emekli olabilmek için SGK, il ve ilçe merkezlerine başvurarak yetkili hastanelere bizzat gitmek gerekiyor. Yargıtay kararı ile geriye dönük 8 yıl erken emeklilik imkânı da bulunuyor" dedi. Malulen emeklilik şartları arasında yaş şartı bulunmuyor. Yani yaşı beklemeden malulen emekli olma imkanı sunuluyor. 

malulen-emeklilik-için-yaş-şartı-var-mı

EMEKLİ MAAŞINI YÜKSEK ALMAK İÇİN NE YAPMALI, DAHA YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMANIN FORMÜLÜ NEDİR?

Emekli olduktan sonra daha yüksek maaş alarak rahat bir yaşam sürmek isteyen kişiler bunun formülünü ararken emekli maaşı hesaplama işlemi 2000 öncesi, Ocak 2000-Ekim 2008 arası ile 2008 sonrası olmak üzere 3 farklı tarih üzerinden yapılıyor. 

Bağkur emeklileri 2000 öncesi yüksek basamaktan prim yatırmaları durumunda daha yüksek emekli maaşı alırken asgari ücretin yüzde 32'sinin 7.5 katına kadar prim ödeyerek daha yüksek emekli maaşı alma imkanına sahip bulunuyorlar. Hem Bağ-Kur hem de SSK'lı çalışanlar için tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekliği aylığı da yüzde 25-30 civarında artış göstermektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@