Ana Sayfa EKONOMİ 26 Ağustos 2017

Emeklilik İçin İlk Sigorta Tarihine Dikkat

Emeklilik hesaplanırken staj girişi değil, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarih göz önünde bulunduruluyor. Bundan dolayı ilk sigorta giriş tarihine dikkat edilmeli.
2017-08-26T18:30:49+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Emeklilik İçin İlk Sigorta Tarihine Dikkat
Emeklilik İçin İlk Sigorta Tarihine Dikkat

Emeklilik için ilk sigorta yapılan tarihin gün, ay, yıl olarak bilinmesi son derece önemli. Bir gün bile emekli olma yaşınızı etkileyebilir.

İlk Kez Yapılan Sigorta Tarihi Çok Önemli

Emeklilik hesaplanırken staj girişi değil, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarih göz önünde bulunduruluyor. Emekli olunacak tarihin hesaplanması için ilk kez hangi tarihte sigortalı olunduğu bilinmesi gerekir. İlk sigortalı olunan tarih ne kadar eskiyse, emeklilik koşulları da o kadar kolaylaşıyor.

Staj Girişleri Emekliliği Etkilemiyor

Sosyal güvenlik sisteminde sigorta kollarından yardım sağlanabilmesi için belirli bir süre sigortalı olmak ve prim ödemek gerekir. Sigorta girişi yapılan kişi için sosyal güvenlik sistemi anlamında sayaç işlemeye başlar ve emeklilik için belirleyici olan kriter ilk kez sigortalı olunan tarih göz önüne alınır.

Dolayısıyla staj girişleri emeklilik için önem arz etmiyor. Bu nedenle emeklilik tarihi hesaplanırken staj girişi değil, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarihe bakılıyor.

Yani staj girişi değil, işe giriş tarihi esastır. Pek çok kişi ilk sigortalı olunduğu tarihi bilmiyor. Sosyal güvenlik sisteminde sigortalı olunan ilk gün çok önemli çünkü, bir gün bile emekli olma süresi için önem teşkil ediyor.

24 Mayıs 1997 tarihinde ilk kez sigortalı olan bir kadın 54 yaşında emekli olur. Fakat, 23 Mayıs 1997 tarihinde ilk sigorta yaptıran kadın 53 yaşında emekli olur. Bundan dolayı ilk sigorta yaptırılan gün, ay ve yıl çok önemli.

Çalışanlar, e-devlet üzerinden ‘SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ hizmetinden faydalanarak ilk kez sigortalı oldukları tarihi gün, ay ve yıl olarak öğrenebilir.

Erkek ve Kadın İçin Farklı Hesaplanıyor

İlk kez sigortalı olunan tarih öğrenildikten sonra, emeklilik için öğrenilen koşullar da öğrenilebilir. Emeklilik için erkek ve kadın için uygulanan şartlar değişiklik gösteriyor. Bunun için emekli olacak kişinin cinsiyetine göre emeklilik hesaplamaları yapılır.

3 Şart Ne Zaman Gerçekleşirse O zaman Emekli Olunur

Emekli olunabilmesi için gerekli şartların birlikte gerçekleşmesi gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi emeklilik için geçerli olan sigortalılık süresidir. Sigortalılık süresi, ilk kez işe girilen tarih ile başlar ve kişi çalışsa da çalışmasa da işlemeye devam eder.

Bir başka şart ise pirim ödeme gün sayısıdır. İlk kez işe girilen tarihte prim ödenmeye başlayınca prim ödeme gün sayısı artmaya başlar. Çalışmaya devam ettikçe prim gün sayısı artmaya devam eder.

Emeklilik için diğer bir şart ise yaştır. Sigortalılık süreniz doldu, prim ödeme gününüzü de tamamladınız sıra yaşınızı tamamlamaya geliyor. Emekli aylığı bağlanabilmesi için belirli bir yaşa gelinmiş olunması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz üç şartında gerçekleşmesi durumunda emekli aylığı için başvuru yapabiliyorsunuz. Şartlardan biri dahi tamamlanmamış ise başvuruda bulunamıyorsunuz. Ne zaman tamamlanırsa o zaman başvuru yapabiliyorsunuz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?