Emeklilik için Prim Gün Sayısı Nedir? 53 Yaşında Emekli Olmak İsteyenler...

Emekli olmak için şartlar kişinin kendi durumuna göre belirlenir. Bu durumda 2022'de halen 53 yaşında ve altında emekli olmak mümkün. Bu durumun bir örneğini soru ve cevap ile paylaşıyoruz.

Finans 25.02.2022 - 10:07 25.02.2022 - 10:07 Mustafa Karagöz

Emeklilik hesabı yapan vatandaşlar için en temel sorun yaş. En erken yaşta emekli olmak isteyen vatandaşlar hem kendi yaş hesaplarını yapmak istiyorlar hemde erken emekli olmak için gerekli formülleri merak ediyorlar. Bizlerde emekli olmak isteyenler için çalışanların durumlarına ilişkin detayları soru ve cevaplar ile paylaşıyoruz. İşte bir çalışanın diğer çalışanlar için örnek teşkil edecek kendisine göre emeklilik hesabı.

53 YAŞINDA EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER DİKKAT

Sosyal Güvenlik ve İş Uzmanına yöneltilen soruda; bir erkek çalışan kendi çalışma bilgilerini paylaştı. Çalışan 1872 doğumlu olduğunu söyledikten sonra "15 Şubat 1992’de başlayan ve toplam 8 ay süren, 5434 kapsamında vekil öğretmenlik görevim var. 1 Kasım 2003’ten bu yana da özel sektördeyim." açıklamasında bulundu. Toplam 6500 gün primi olduğunu ifade eden çalışan "Emeklilik için yaş ve prim gün sayısı nedir?" sorusunu sordu. 

Uzman isim çalışanın emeklilik için bağlı olduğu şartları açıkladı. Buna göre Verilen bilgilere göre çalışanın emekli olmak için tabi olduğu şartlar; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş olarak açıklandı. 

EYT Yasası Çıkması Durumunda

Hükümetin EYT düzenlemesi yapması halinde bu çalışanın EYT Yasasından faydalanıp faydalanmayacağına ilişkin ise "EYT yasasının; 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, bu tarihte yürürlüğe konan 4447 sayılı Kanun ile emekliliği 2 ila 17 yıl arasında uzayanlardan, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşı bekleyenleri kapsaması öngörülüyor." açıklaması yapıldı. 

Çalışanın bu kapsam içinde olduğu ifade edilerek EYT Yasası çıkması durumunda düzenlemeden faydalanabileceği bilgisi verildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@