Emeklilik İçin Yaş Bekleyenlere Müjde: EYT İçin Ara Formül İle Kısmi Çalışma Başladı!

Yaşı beklemeden emekli olmak isteyen kişilere son dakika EYT müjdesi geldi! Emeklilik şartlarını tamamlayıp sadece yaşı bekleyenlerin sorunu çözülüyor. Primi dolup yaş bekleyenler için ara formül!

Gündem 01.11.2021 - 11:03 01.11.2021 - 11:03 Gülcan Özer

Yapılan kanuni düzenleme ile emeklilik şartları değiştirilmiş, emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve fiili hizmet süresi şartlarına ek olarak yaş şartı da getirilmişti. Bu şart nedeni ile binlerce kişi mağdur olurken aranılan diğer 2 şartı taşımasına rağmen yaş engeline takılan kişiler emekli olma haklarını kaybetmişti. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları adı altında dernek kuran kişilere bekledikleri müjdeli haber geldi. AK Parti tarafından hazırlanan seçime hazırlık raporu ile 3600 ek göstergenin yanı sıra EYT mağdurlarının da düzenleme içerisinde yer alabileceği ortaya çıkmıştı. 

EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞ BEKLEYENLERE MÜJDE: 2-3 SENE ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ GELEBİLİR! 

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Nuray Babacan tarafından yapılan habere göre EYT mağdurları için ara formül üzerinde çalışılıyor. Bu formül ile tüm mağduriyet ortadan kaldırılmayacak ancak belli oranda giderilecek. 

Örneğin emekli olmak için prim ödeme gün sayısı ve fiili hizmet süresi dolmasına rağmen 56 yaşını bekleyen kişiler için hemen emeklilik müjdesi verilmeyecek ancak emekli olmak için beklenen süre 2 - 3 sene kısaltılacak. Böylelikle hemen emekli olmak için prim gün sayısı ve fiili hizmet süresini tamamlayan ancak 56 yaşını bekleyen kişiler için 2-3 senelik bir avantaj sağlanmış olacak. 

Yani EYT mağdurları için bekleme süresi 2-3 sene kısaltılmış olacak. 4447 sayılı kanun ile 8 Eylül 1999 senesi itibari ile emeklililk için yaş şartı da yürürlüğe girmişti. EYT bu nedenle 1999 ve öncesi işe giriş tarihi olan kişileri etkileyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@