Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?

Emeklilik iptali koşulları tek bir koşula dayanmaktadır. Bu da ilk iş gününden itibaren başlayan 2 aylık cayma süresidir.

Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?
Emeklilik iptali koşulları tek bir koşula dayanmaktadır. Bu da ilk iş gününden itibaren başlayan 2 aylık cayma süresidir. Bu 2 aylık süre içinde emeklilik iptali işlemi gerçekleştirilebilir ve yapılan kesintilerin ücreti geri alınabilir. Fakat bu sürenin geçilmesi durumunda iptal koşulları gerçekleşmemektedir. Gerçekleşse bile yapılan kesintilerin ücreti geri alınmamaktadır.

2 ay sonra devlette bireysel emeklilik sürecini desteklemektedir.

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali yapabilmek için size bildirilen bireysel emeklilik planının üstenden en fazla 2 ay geçmiş olması gerekmektedir.

İptal işlemini gerçekleştirmek için bireysel emeklilik sürecinizi hangi banka ya da özel sigorta şirketinden yaptırdıysanız orası ile iletişime geçilmelidir. Müşteri hizmetleri aranarak iptal talebi iletilir. İptal talebi alındıktan sonra 5 iş günü içinde bilgi formu ve ayrılma talep formu gönderilir. Gerekli formlar doldurulup posta yoluyla gönderildikten sonra emeklilik iptaliniz tamamlanmış olacaktır. İptal işlemi sonrası para kesintileriniz hesabınıza 20 gün içerisinde yatmaktadır. Hangi bankadan ya da şirketten bireysel emeklilik sürecinizi başlattıysanız o bankadaki hesabınıza paranız yatacaktır. İsterseniz şubeye giderek de iptal talebinizi bildirebilirsiniz. Bazı bankalar internet siteleri üzerinden iptal etme şansı da sunmaktadır. Böylece şubeye gitmeye gerek kalmadan ve müşteri hizmetlerini de aramadan kolay bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Avantajları

Bireysel emeklilik yaptırmanın yararları şunlardır:

  • 10 sene boyunca bireysel emeklilik sisteminde kalındığı zaman 56 yaşında emekli olma imkânı kazanma.

  • Para biriktirmeyi sağlar.

  • Bireysel emeklilik fonlarının vergiden muaf tutulmasında dolayı vergi vermezsiniz.

  • Ödemeleriniz bütçenize göre değiştirebilir. Ödeme yapamayacağınız durumlarda dondurabilir ödeme sürecine sonra devam edebilirsiniz.

  • Bireysel emeklilik sistemine katıldığınız şirketten memnun değilseniz herhangi bir ücret ödemeden şirketiniziz değiştirebilirsiniz.

  • Bireysel emeklilik anlaşmalı sağlık kuruluşlarından indirimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

  • Ücretsiz sağlık danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Dezavanjları

Bireysel emeklilik yaptırmanın dezavantajları da bulunmaktadır. Bu yüzden kişiler cayma haklarını kullanırlar. Bu dezavatajlar şunlardır:

  • Bireysel emeklilik siteminden 10 yılı doldurmadan çıkıldığı zaman devlet sisteme girişinizden 2 ay sonra ek ödeme yaptığı yüksek miktarlarda para kesintisi yapar. Bu yüzden emeklilik iptali ilk 2 ay içinde yapmaya özen gösterilmelidir.

  • Şirketten kaynaklı bazı durumlardan dolayı hedeflendiği kadar para biriktirememe durumu olabilir. Bu yüzden bireysel emekliliğe başvururken şirketin iyi seçilmesi gerekmektedir.

  • Şirketler %10 oranında yönetim kesintileri yapabilir. Bu da tasarruf yapmanızı engelleyebilir.


Bireysel Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Önce e-devlet sistemine giriş yapılır. Girildikten sonra arama kısmına “Bireysel Emeklilik Sorgulama” yazılır. Karşınıza temel sözleşme bilgileri, hesaplanan devlet katkısı tutarı ve kalan devlet katkısı limiti seçenekleri çıkar. Bunlardan hangisinin sorgulamasını yapmak istiyorsanız o seçenek seçilerek soğulama işlemi yapılmış olur.

Sorgulamak istediğiniz konuyu bireysel emeklilik yaptırmış olduğunuz şirketteki finansal danışmanınızdan randevu alarak da yapmanız mümkündür. Ya da şirketin internet sitesi üzerinden sorgulama işlemi hizmeti sunuluyor ise site üzerinden istenen bilgiler girilerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik iptali sorgulama da yapılabilmektedir. Bunun için de yine e-devlet, finansal danışman ya da müşteri hizmetlerinden iptal sürecinizi sorgulayıp takip edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik planı hesaplanırken ödeme tutarı, ödeme seçeneği ve katkı payı dikkate alınır. Hesapla işlemi bireysel emeklilik sistemine başladığınız şirkete giderek finansal danışmanlar eşliğinde hesaplanabildiği gibi şirketin internet sitesi üzerinden de hesaplanabilmektedir. Bu imkân hemen hemen bütün şirketlerde geçerlidir.

İnternet sitesi üzerinden hesaplama yapılırken önce ödeme seçeneğiniz aylık, yıllık, 3 aylık ya da 6 aylık olmak koşuluyla seçilir. Emekli olmak istenen yaş ve ödeme tutarı yazılır. Gelen katkı payı ve emeklilik sistemine başlarken yatırdığınız ilk para girilerek emekli olmak istediğiniz yaşın sonunda ne kadar bir para birikeceği hesaplanmış olur.