Emeklilik Yaşı 2160 Gün Kısalıyor! 1999 Ve 2008 Öncesi Sigortalılara Erken Emeklilik Yolu!

Türkiye’de ağırlaşan emeklilik koşullarından dolayı SGK mevzuatında bulunan erken emeklilik imkanları merak ediliyor. Bazı özel durumlarda çalışanlara erken emeklilik hakkı veriliyor.

Finans 19.06.2022 - 21:08 19.06.2022 - 21:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de yıllar içerisinde yapılan SGK mevzuatındaki düzenlemeler ile emeklilik oldukça zor bir hale geldi. Sigorta başlangıçları 2008 sonrası olanlar için erken emeklilik imkanı özel koşullar haricinde bulunmuyor. Ancak bu sürenin öncesinde ilk defa sigortalı olanlara bazı erken emeklilik imkanları veriliyor. 

Özel durumların gerçekleşmesi durumunda kadın ve erkek çalışanlar normalden daha kısa sürede emekli olabiliyorlar. Ayrıca SGK çalışanlara askerlik ve doğum gibi borçlanmalarla erken emeklilik imkanı da sağlıyor. Bu şekilde emeklilik süresi kısalabiliyor. Ayrıca son olarak SGK tarafından çalışanların sağlık durumlarına dair tespit yapılması halinde de emeklilik yaşında önemli düşüşler sağlanabiliyor.

BORÇLANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK

SGK mevzuatı içerisinde borçlanma imkanı hem kadınlara hem de erkeklere verilmektedir. Bu kapsamda kadınlar doğum borçlanması, erkekler ise askerlik borçlanması ile emeklilik yaşlarını düşürebiliyorlar. SGK diğer farklı borçlanma imkanlarını da çalışanlara veriyor. Borçlanılan süre sigorta başlangıç tarihini değiştirip emeklilik yaşını kısaltabiliyor. Sigorta başlangıç tarihi özellikle 1999 yılı öncesine çekilebilirse emeklilik yaşı 2160 gün kısalabiliyor.

15 YIL ÇALIŞIP EMEKLİ OLUYORLAR

Eylül 1999’dan önce sigorta başlangıçları olanlara 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim ödemesi ile emeklilik imkanı sağlanıyor. Bu şartları yerine getiren çalışanlar istifa edip kıdem tazminatı talebinde bulunabilirler. Bu şartların sağlanmasının ardından ise yaş şartı aranıyor. Yaş şartı ise erkeklerde ve kadınlarda farklı değişkenlere göre tespit ediliyor. 51, 52, 53, 54, 55 yaşlarında bu koşullarda emekli olunabiliyor.

ERKEN YAŞLANMA İLE EMEKLİLİK

SGK mevzuatında yer alan bir diğer erken emeklilik imkanı ise erken yaşlanma ile emekliliğe sevk edilme oluyor. Ancak bu şartla emekli olacak çalışanlar kapsamlı bazı şartları yerine getirmeliler. Bu imkandan yararlanıp emekli olacakların ödemeleri gereken prim günü sayısı sigorta başlangıçlarına göre belirleniyor. 55 yaşına gelindiğinde ise emeklilik imkanı veriliyor. 

Erken yaşlanma ile emekli olabilecek durumda olanlar direkt olarak emeklilik başvurusu yapamıyorlar. SGK Sağlık Kurulu bu çalışanların erken yaşlanma belirtilerini tespit etmesi gerekiyor. Fizyolojik veya psikolojik yaşlanma hali tespit edilenler erken yaşlanmış olarak belirleniyor ve emekliliğe sevk edilebiliyorlar. Bu şekilde beli,rli koşullarda emekli maaşı bağlanabiliyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@