Emeklilikte Son 7 Kuralına Dikkat! Yaş Bekleyenler, Çalışanlar Dikkat Gözünüzden Kaçmasın

Emekli olmak isteyenler için bilinmeyen düzenlemelerden birisi de son 7 yıl kuralıdır. Peki emeklilikte son 7 yıl kuralı nedir nasıl uygulanır? İşte emekli olmak isteyenlerin bilmesi gereken düzenleme

Finans 22.12.2021 - 12:45 22.12.2021 - 12:45 Mustafa Karagöz

Emekli olmak için prim ödemesi yapmış olan sigortalılık gün sayısını doldurmaya çalışan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanan bazı özel mevzuatlar bulunuyor. 

Son 7 yıl kuralı da çalışma hayatında yer alan vatandaşlar tarafından bilinmesi gereken ve emekli olacakların bilmesi gereken uygulamalardan birisidir. Vatandaşların gözünden kaçan son 7 yıl kuralına dair detaylar ise SGK Uzmanı tarafından açıklandı. 

SGK UZMANI SON 7 KURALINI VE ŞARTLARINI AÇIKLADI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kendi köşesinde yer verdiği yazısında, emeklilikte son 7 kuralını açıkladı. 

Bir çalışanın sorusu üzerinden yanıt veren Ekrem Sarısu "3600’den emekli olmam için 1260 günün 80’i 1980’den. 1260 güne sayılır mı yoksa 80 gün daha prim ödeyecek miyim?"  sorusunu yöneltti. 

Bu soruya SGK Uzmanı "Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim ödemesi içinde) fazla prim yatırılan sigortalılık statüsünden emekli olunuyor. Dolayısıyla SSK şartlarıyla emekli olmak için son 2520 gün prim içinde SSK’da daha fazla prim ödemiş olmanız gerekiyor." açıklamasında bulundu. 

SON 7 KURALI NEDİR?

Emekli olmak için SGK'ya her ay prim ödeyen, sigortalılık gün şartını sağlamaya çalışan ve emeklilik yaş şartını bekleyen vatandaşlar için SGK son 7 kuralı uygulamaktadır. Son 7 kuralı genel olarak primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen sigortalılık statüsünden, prim ödemeleri eşitse son olarak tabi olunan sigortalılık statüsü şartlarıyla emekli olunur.

İşte O Detay

Bir örnek vermek gerekirse daha önce emekli sandığı kapsamında prim ödeyen ancak daha sonra SSK'ya geçen bir çalışan son 7 kuralına dikkat etmese Emekli Sandığı’ndan değil, SSK’dan emekli olmak durumunda kalır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@