Emekliye Temmuz’da ne kadar zam yapılacak? Emeklileri ilgilendiren kritik açıklama

Milyonlarca emekli temmuz ayında maaşlara yapılacak zam hakkında araştırmalara devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli zammı hakkında kritik açıklamalarda bulundu…

Finans 07.05.2022 - 11:41 07.05.2022 - 11:43 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de milyonlarca emeklinin yakından takip ettiği temmuz ayı zammı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Milyonlarca Bağkur ve SSK emeklisi Temmuz ayında maaşa ne kadar zam yapılacağını araştırıyor. Son olarak ocak ayında yapılan zamla birlikte en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olmuştu. Milyonları yakından ilgilendiren emekli maaş zammına ilişkin açıklamalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

Emekli maaşlarına temmuz ayında ne kadar zam yapılacak? Bu soru son dönemde milyonlarca emeklinin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında geliyor. Bilindiği üzere emekli maaşları son olarak ocak ayında zamlanmış ve yüzde 66 oranında zamla birlikte bin 500 TL’den 2 bin 500 TL’ye çıkmıştı. Milyonlarca emekli ise temmuz ayı emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor.

Emekli Maaşına Zam Açıklaması

Emekli maaşları, 6 ayda bir olacak şekilde son zam döneminden başlayan 6 aylık enflasyon farkına göre zamlanıyor. Memur emeklileri ise 6 aylık enflasyon rakamına toplu sözleşme oranı da eklenerek zam alıyor. Bu süreçte vatandaşlar Temmuz ayında emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını araştırmaya devam ediyor. Emekli maaşlarına son zam ocak ayında yapıldı. Böylelikle 2022 yılını ikinci zammı ise ocak ayına göre ortaya çıkan 6 aylık enflasyon farkına göre netlik kazanacak. Temmuz ayının başında Haziran ayının enflasyon rakamları belli olduktan sonra maaşa yapılacak zam oranı kesinleşecek.

Bakan Bilgin’den Maaş Zammı Açıklaması

çalışma-bakanı-vedat-bilgin-1-mayıs-müjdesi-belli-oldu

Emeklilerin merakla beklediği maaş zammı açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bakan Bilgin, zam için  temmuzu işaret ederken “Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım.” ifadelerini kullanmıştı. Fakat Bakan Bilgin, geçtiğimiz günlerde beklenen bu açıklamayı yapmadı. Bunun üzerine milyonlarca emekli, önümüzdeki günlerde gelecek sürpriz açıklamaya odaklandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@