Emekliye Yılbaşı İkramiyesi Ne Kadar? Emekliye Yılbaşı İkramiyesi Meclisten Geçti Mi? 1.100 TL İkramiye Ödenecek Mi?

Yeni yıla çok az bir süre kala milyonlarca emeklinin aklında tek bir soru var! Yılbaşında emekliye ikramiye verilecek mi merak ediliyor. İşte tüm detaylar…

Finans 26.12.2021 - 03:28 26.12.2021 - 03:28 Engin Uzunoğlu

Milyonlarca emekli bu yıl yeni yıl için emekliye yılbaşı ikramiyesi verilip verilmeyeceğini merak ediyor. Özellikle asgari ücretle beraber birçok ücret için gelen zamlar sonrasında Ocak 2022’de alacakları zamlı maaşları da merak eden emekliler, ek desteklerin de artırılması yönünde taleplerini iletmeye devam ediyorlar.

Her yıl iki defa olmak üzere emekliye bin lira olarak verilen bayram ikramiyesi, geçtiğimiz dönemde yapılan açıklama ile 1.100 TL’ye çıkarıldığı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından yılbaşında da emekliye ikramiye verilmesinin istenmesi birçok kişi tarafından dile getirildi.

Emekliye Yılbaşında İkramiye Verilecek Mi?

Emeklilerin yeni yıldan beklentileri bir hayli artmış durumda. Bir yandan emekli maaşlarına gelecek zamları merak eden emekliler, diğer yandan yılbaşında ikramiye almak için taleplerini gündeme getirmeye başladı. Her yıl Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilerin ve dar gelir grubuna mensup kişilerin hesaplarına aktarılan 1.100 TL ikramiyenin, yılbaşında da verilerek yılda üç sefer olarak ödenmesi isteniyor.

Vatandaşların talepleri bu yönde gündeme gelirken henüz emekli ikramiyelerine ilişkin yetkililerden bir açıklama gelmedi. Yılbaşında emekli ikramiyesi alma hevesinde olan çok sayıda vatandaş, yeni yılda ikramiye dağıtılıp dağıtılmayacağına ilişkin henüz bir açıklamanın gelmemesi nedeniyle bu yıl ikramiye verilmeyeceğini düşünüyor.

Emekli Yılbaşı İkramiyesi Ne Kadar, Kimlere Ödenecek?

Türkiye’de her yıl iki defa dini bayramlardan önce hesaplara yatırılmak üzere bin lira ödeme yapılmasına karar verilmiştir. Koşulsuz şartsız tüm SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli olan kişilerin hesaplarına yapılan ödemeler, yeni dönemde 1.100 TL’ye yükseltildi. Yılbaşında da emekliye ikramiye verilmesine dair herhangi bir düzenleme gelmesi durumunda emekliler aynı oranda ikramiyeleri hesaplarına görebilecekler. Ancak şuan için herhangi bir açıklama yapılmadı.

Emeklilerin yanı sıra bayram ikramiyesi ve olası yılbaşı ikramiyesi; yaşlılık aylığı, vazife malullüğü, ölüm aylığı, malullük maaşı, gazi, şehit yakınları vb. birçok kesimden insan bu ikramiyelerden yararlanabiliyor. Yılbaşında ikramiye verilip verilmeyeceği ise henüz netlik kazanmış değil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@