Emine Erdoğan Sıfır Atık Projesi Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Külliyesi içerisinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Zirvesi, Emine Erdoğan'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

EMLAK HABERLERİ 01.11.2018 - 14:36 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Külliyesi içerisinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Zirvesi, Emine Erdoğan'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Çevreye olan duyarlılığı ile sık sık gündeme gelen ve sıfır atık projesine büyük önem veren Emine Erdoğan zirvede bir konuşma yaptı. Emine Erdoğan "Belediyeler Geri Kazanıma Odaklanmalı" Sıfır Atık Zirvesi kapsamında önemli açıklamalarda bulunan First Lady Emine Erdoğan "Belediyelerin geri kazanıma odaklanması lazım. Kullan, at kültürünü bir yere bırakıp değişimi başlatmamız gerekiyor. Endüstriler bizim davranışlarımızla başlıyor. Mesela plastik poşetler yerine bez torbalar kullanmamız küçük bir adımdır.Ama geri dönüşü doğaya ve ağaçlara katkıdır. Ürettiğimiz ve tükettiğimiz her şeyin tabiata bir bedeli olduğunun farkına varmalıyız. Sıfır Atık projesi ile ilgili çalışırken, gıda israfı ile de yüzleştik. Çok önemli bir konu. Bir ekmeğin israfı, bir ekmeğin israfından daha fazla bir şeydir. Yılda 6 milyon ekmek israf edildiğinde 880 milyar metreküp su boşa harcanmış oluyor.Ekmek gözümüzde çevresel bir bakışa da dönüşmeli. Buradan kadınlarımıza sesleniyorum. Çocuklarımıza bir ekmeğin, bir bardak suyun, bir ağacın suyunu öğretelim. Acilen önlemler almazsak, yaşayacağımız çevre krizleri hayatı yok edecek. Ressamlara, şairlere ilham veren doğanın yok olduğunu düşünün resmen." diyerek önemi noktalara dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Bu Bir Tasarruf ve Verimlilik Projesidir" Sıfır Atık Zirvesi kapsamında açılış konuşmasını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptı. Bakan Kurum "Temelleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 1994 yılında atılan “Çevre Seferberliği” bugün dünyaya parmak ısırtacak bir hüviyete kavuşmuş durumdadır. Biz tasarruf etmeyi, israf etmemeyi öğütleyen bir inancın mensuplarıyız. Sıfır Atık Projesi de bir tasarruf ve verimlilik projesidir." dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@