Emlak Bankası İndirimli Konut Kredisi Vermeye Ne Zaman Başlayacak?

Bankaların konut kredisi faiz oranları her geçen gün biraz daha yükselmeye devam ederken ev satın almak isteyen kişiler ise çaresizce kredi faiz oranlarının düşmesini bekliyor.

KONUT KREDİSİ 09.08.2018 - 08:09 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Bankaların konut kredisi faiz oranları her geçen gün biraz daha yükselmeye devam ederken ev satın almak isteyen kişiler ise çaresizce kredi faiz oranlarının düşmesini bekliyor.

Yapılan her yeni güncelleme ile konut kredisi faiz oranları biraz daha yükselmeye devam ederken şu anda en yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2,25 ile HSCB konut kredisi paketinde en uygun konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,38 oranı ile kamu bankaları tarafından veriliyor. 200 Bin Lira Konut Kredisi Çeken 569 Bin Lira Para Ödüyor Şu anda mevcut konut kredisi faiz oranları ile 200 bin lira konut kredisi kullanan bir kişi bankaya 2,25 konut kredisi oranı ile 10 yıl vadeli konut kredisi kullanması durumunda 569 bin lira para ödüyor. Durum böyle olunca ne yazık ki vatandaş konut kredisi çekmek yerine beklemede kalmayı tercih ediyor. İnşaat firmalarının konut satış rakamları adeta dibi bulurken piyasada yaşanan durgunluk nedeni ile birbiri ardına pek çok inşaat firması iflastan önceki son adım olarak anılan konkordota ilan etmeye devam ediyor. Yani vatandaş kadar en az konut üreticileri de zor günler geçiriyor. Emlak Bankası Sektörün Yeni Umudu OlduBaşkan Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eylem Planı maddeleri arasında Emlak Bankası'nın yeniden aktif hale getirilmesi maddesine de yer verilmişti. İnşaat sektörü tarafından büyük bir sevinçle karşılanan haberin ardından sektör temsilcileri kısa süreli konut kredisi faiz indirimi yerine sektörün sorunlarına kalıcı bir çözüm sağlayacak yeni bir sistemin kurulmasını istiyor. Yani kamu bankaları konut kredisi indirimi kampanyası yerine inşaat sektörü yeni bir konut finansmanı sistemi kurulmasını istiyor. İnşaat sektörü sadece sıfır konut satışlarının desteklenmesini isterken dar gelirli vatandaş ise ikinci el konut kredisi çekmek isteyen kişilerin de bu sistemden fırsat eşitliği ilkesine göre yararlanmaları gerektiklerini savunuyor. Emlak Bankası Ne Zaman İndirimli Konut Kredisi VerecekKapalı kapılar ardında eylem planı 100 günlük olduğu için Ekim ayı gibi konut kredisi indirimi için hükümetin düğmeye basacağı iddiası dillendiriliyor. Ancak hem hükümet kanadından, hem Hazine ve Maliye Bakanlığından hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanadından Emlak Bankası konut kredisi faizleri ya da konut kredisi faiz indirimi hakkında henüz kesin ve resmi bir açıklama yapılmış durumda değil. Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ..Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@