Emlak Beyannamesi Nedir, Nasıl Doldurulur?

Emlak beyannamesi bilhassa vergi dairelerine emlak beyanı verirken söz konusu beyanın yazıldığı bir tür form veya evraktır. Peki, nasıl doldurulur?

EMLAK TERİMLERİ 04.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14

Emlak beyannamesi bilhassa vergi dairelerine emlak beyanı verirken söz konusu beyanın yazıldığı bir tür form veya evraktır. Peki, nasıl doldurulur?

Günümüzde e devlet sistemi sayesinde aslında bu emlak beyannamesi formu dijital ortamda oluşturulan bir forma dönüşmüştür. Bu sayede kayıtların daha doğru ve geçmişe dönük tutulabilmesi de sağlanmıştır. Emlak Beyannamesi Nasıl Doldurulur?Emlak beyannamesi formu internet üzerinden girilecek e vergi daire üzerinden kolaylıkla doldurulabilir. Diğer yandan ev alım satım işlerinde genellikle tapu dairesine gidilerek de bu emlak beyanı verilebilmektedir.Burada söz konusu taşınmazın biçilen değeri veya piyasa fiyatı emlak beyannamesi üzerine yazılarak beyanda bulunulur. Söz konusu bu beyan emlak vergisi veya çevre temizlik vergisi gibi birçok verginin de dayanak noktasını oluşturur.Emlak beyannamesini şeklen doğru bir şekilde doldurmak önemlidir ancak doldurma esnasında yapılacak şekil hatalarının mutlaka telafisi vardır. Diğer yandan burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur emlak beyannamesi üzerinde beyan edilen taşınmaz değerinin doğru olarak girilmesidir.Emlak Beyannamesi Vermemek Suç Mudur?Emlak beyannamesi doldururken aslında kişiler emlak beyannamesi verme yani başka bir deyişle devlete sahip oldukları taşınmazın değerini beyan etme işlemi yaparlar. Burada kişinin muhatabı devletin ta kendisi olduğu için devlete karşı doğru beyan verilmesi önemlidir.Aksi durumda yanlış beyan vermek devlet kurumları tarafından suç olarak kabul edilebilir. Emlak vergileri evin beyan edilen değeri üzerinden binde 1 veya 2 payla alındığı için örneğin değeri 500.000 tl olan bir ev emlak beyannamesi üzerinde 400.000 TL olarak beyan edilirse burada kişinin az ödeyeceği vergi miktarı 500.000  x 0,002 = 1000 TL den 400.000 x 0,002 = 800 TL ye düşer.Dolayısıyla düşük beyanla çok küçük karlar sağlanabilir ancak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@