2018 2019 2020 2021 2022 yılında emlak vergisi ödeyenlere müjdeli haber 5.498 TL para iadesi alabilirsiniz tek şartı var!

KDK tarafından açıklanan sıfır oranlı emlak vergisi için açıklanan emsal karar ile emlak vergisi muafiyeti listesi içerisinde olanlara geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi verildi. Bu listede olanlara ödedikleri paraları iade edilecek!

Emlak vergisi ödeyenlere müjdeli haber 5.498 TL para iadesi alabilirsiniz tek şartı var!

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal kararlara imza attı. Emlak vergisi ödeyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal karar kapsamında belediyelerin tüm itirazlarına rağmen bir kere daha geriye dönük 5 senelik emlak vergisi para iadesi yapılmasına karar verildi. Söz konusu emsal karar yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Ülkemizde konut, işyeri, arsa, dükkan ve tarla gibi taşınmaz sahiplerinden her sene belediyeler emlak vergisi tahsil etmekte olup belediyelerin en büyük gelir kalemlerinden bir ide tahsil ettikleri bu vergilerdir. Tüm diğer vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisinde de muafiyet hakkı verilmekte olup, emlak vergisi muafiyeti bulunan kişiler yasalar ile belirlenmiştir. Ancak bu kişilerin büyük bir bölümü sıfır oranlı emlak vergisi hakkı olduğunu bilmediği için ödeme yapmaktadır. 

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NEDİR, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Vergilendirmede adalet ilkesi nedeniyle diğer tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisinde de bazı kişilere muafiyet hakkı tanınmaktadır. Bu hak kapsamında belirlenen listede yer alan kişilere sıfır oranlı emlak vergisi yansıtılır yani emlak vergisi ödemesi çıkartılmaz.

2018 2019 2020 2021 2022 yılında emlak vergisi ödeyenlere müjdeli haber 5.498 TL para iadesi alabilirsiniz tek şartı var!

Bu kişiler; 

Hiçbir geliri olmayana işsiz kişiler, 

Emekli maaşından başka hiçbir geliri olmayan emekliler, 

Hiçbir geliri bulunmayan ev hanımları, 

Gazilik maaşı dışında hiçbir geliri olmayan gaziler ve engelliler, 

Şehidin dul eşi ile yetimleri olarak sıralanmaktadır. Bu listede yer alan kişiler sahip oldukları evin tek evi olmaları ve 200 m2 büyüklüğü aşmamaları şartları ile emlak vergisi ödemezler. Bu haktan haberdar olmadığı için ödenilen tutarlarda ise KDK geriye dönük 5 senelik para iadesi kararı açıkladı. 

2018 2019 2020 2021 2022 yılında emlak vergisi ödeyenlere müjdeli haber 5.498 TL para iadesi alabilirsiniz tek şartı var! - Resim : 2

2018 2019 2020 2021 2022 yılında emlak vergisi ödeyenlere müjdeli haber 5.498 TL para iadesi alabilirsiniz tek şartı var! - Resim : 3

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzalı emsal kararda geriye dönük emlak vergisi para iadesi kararı alındı. Söz konusu karar emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan milyonlarca kişi için de belediyelerden ödedikleri parayı geri almanın yolunu açmış oldu. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ ZAMANAŞIMI NE KADAR, EMLAK VERGİSİNDE GERİYE DÖNÜK PARA İADESİ KAÇ YIL İÇİN ALINIR?

Emlak vergisi zamanaşımı sınırı 5 sene olarak uygulanmakta olup, bu sınır nedeni ile en fazla geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılır. Yukarıda yer alan şartları taşıyan kişiler vergi ödemesi yapmışlar ise ilgili belediyeye başvuru yaparak paralarını geri isteyebilecekler. 

SONRAKİ HABER