EMLAK HABERLERİ

2021 Kira Gelir Beyannamesi Ödemeleri Nasıl ve Nereden Ödenir?

Kira Gelir Beyannameleri hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2021 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi. 2021 gelirleri için vergiden muaf tutulacak tutar da belli oldu. İşte 2021 Kira Gelir Beyannameleri ile alakalı tüm merak edilenlerin detayları...

Kira Gelir Beyannameleri hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2021 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi. 2021 gelirleri için vergiden muaf tutulacak tutar da belli oldu. İşte 2021 Kira Gelir Beyannameleri ile alakalı tüm merak edilenlerin detayları…

Türkiye’de vergi tutarları her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranı ile arttırılıyor. Bu oran yine bakanlıkça yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile açıklanıyor. Yeniden değerleme oranı yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi’nde ortalama fiyat artışıdır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda 2021 yılında uygulanacak olan yeniden değerlendirme oranı hakkında Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ni Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak açıklandı. Emlak vergisi için 2021 yılında uygulanacak olan zam miktarı da yüzde 9,11 oldu.

2021 KİRA GELİR BEYANNAMESİ

Kira Gelir Beyannamesi veren vatandaşlar 2020 yılında 6.600 TL’ye kada rolan kira gelir beyannamesinden muaf tutuluyorlardı. 2020 yılı içerisinde yıllık kira gelirleri bu tutarın altında olan mülk sahipleri kira gelir beyannamesi vermiyorlardı. 2021Yılında yeniden değerleme oranının eklenmesiyle beyannameden muaf tutulan yıllık kira geliri 7.000 TL’ye çıkarıldı. Bu gelir vergiden istisna tutulacak. Bu tutarın altında kira geliri olan vatandaşların beyanneme vermesine gerek olmayacak. Kira gelirleri bu tutarın üzerinde olan vatandaşlar ise 2021 yılı için bu kısım vergiden muaf kabul edilecek.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ NEREDEN VE NASIL ÖDENİR?

Kira gelir beyannamesi veren vatandaşlar ödemeleri nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. Bu ödemeler İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabiliyor. Bu yolu tercih etmeyenler ise anlaşmalı bankaların banka kartları, banka hesabı, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık, banka şubeleri, PTT iş yerleri ve vergi dairelerinden de ödeyebilirler.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir