2021 Yılı Konut, İşyeri, Arsa Tapu Harcı Masrafları Hesaplama

2021 yılında gayrimenkul alım yada satımı yapacak olan vatandaşların ödeyecekleri en önemli masraflardan biri Tapu Harcı olacak. Peki 2021 yılı tapu harcı ödemeleri nasıl hesaplanacak, ne kadar ödenecek? Haberimizde...

2021 yılında gayrimenkul alım yada satımı yapacak olan vatandaşların ödeyecekleri en önemli masraflardan biri Tapu Harcı olacak. Peki 2021 yılı tapu harcı ödemeleri nasıl hesaplanacak, ne kadar ödenecek? Haberimizde…

Bilindiği üzere vatandaşlar herhangi bir gayrimenkul alım satım işlemlerinde çeşitli masraf ödemesi yaparlar. Bu ödemelerin bir kısmı kredi kullanımı varsa bankalara olurken en önemlileri devlete yapılır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne tapu devri işlemleri için yapılacak ödemeler, gayrimenkulün fiyatına göre şekillenecek. 

TAPU DEVİR TESLİM MASRAFLARI 2021

2021 yılının girmesinin ardından bazı ödemelere zam geldi. Tapu işlemlerini ilgilendiren zam oranı ise tapu harcı döner sermaye ücretine gelen zam. 2021 yılında söz konusu ücrete yüzde 9.11 oranında zam geldi. Tapu harcı ödemelerine ek olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerine yapılan tapu harcı döner sermaye ücreti ödemeleri 385 TL’dir. 

Bunun dışında esas masraf ise tapu harcı ödemeleridir. 

Tapu harcı ödemeleri alınacak veya satılacak olan arsa, arazi, tarla, konut, işyeri, dükkan ve benzeri gayrimenkullerin fiyatına göre belirlenir. Tapu harcı ücretinde oran sabit olup zam yapılmaz. 2021 yılında uygulanacak oran da yüzde 4. Bu kapsamda 100.000 TL’lik bir gayrimenkul alım satımında 4.000 TL tapu harcı ödemesi yapacak. Gayrimenkulün değeri arttıkça bu oranda artacak. 

TAPU HARCI ÖDEMESİNİ ALICI MI, SATICI MI ÖDER?

Tapu harcı ödemelerinde çok sayıda vatandaşın merak ettiği konulardan birisi de ödemelerin kim tarafından yapılacağı. 

Ödemeler alıcı ile ysatıcı arasında yapılan sözleşmeye göre ödenir. Bazı satış sözleşmelerinde sadece alıcı tapu harcını üstlenirken bazı durumda yüzde 2 yüzde 2, bazı durumlarda da sadece satıcı ödemeyi yapar. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir